Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. ABD’nin İsrail’in memnun kaldığı ‘barış planına’ değinen Karamollaoğlu, depreme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu şehir merkezlerinin nüfus yoğunluğunun azaltılması önerisi getirdi. İstanbul’ dair ise nüfusu artıracak politikalardan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

‘YOĞUNLUK AZALTILMALI'

Karamollaoğlu, Elazığ depreminin ardından Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğunun tekrar hatırlandığını belirterek, şöyle konuştu: "Bizim alacağımız tedbirler artık gecikmeye tabi olmayacak tedbirler olmalı. Özellikle İstanbul'a uzanan kuzey fay hattında ciddi bir deprem bölgesinin olduğu konusunda herkes ittifak ediyor. Deprem olduktan sonra hayıflanmak, dizlerimizi dövmek, 'bundan sonra gerekli tedbirleri alacağız' diye üst perdeden konuşmak kimseye bir fayda sağlamıyor. İlk olarak, ülkemiz bir deprem bölgesinde olduğu için bütün şehirlerimizin ileride olabilecek bir depremin dikkate alınarak planlarının buna göre yapılmasında gerek var. Şehir merkezlerinde yoğunluk mutlaka azaltılmalı ve mümkün olduğu kadar yüksek binalardan da imtina edilmeli. Hasarlı binaların tespiti süratle yapılmalıdır. İstanbul depremi kaçınılmaz gibi gözüküyor, ama ne zaman olacağını bilmek mümkün değil. İstanbul'un nüfusunu da artıracak projelerden kesinlikle kaçınılmalı."

‘TRUMP DÜŞÜNMEDEN HAREKET EDİYOR’

ABD'nin, Filistin-İsrail meselesine yönelik hazırladığı  ‘barış planına’ tepki gösteren Karamollaoğlu, "Trump düşünmeden hareket eden bir ABD başkanıdır. Her şeyi kendi istikametinde planlayan bir insan. '100 yılın projesi' dediği proje, İsrail'in zulmünü zirveye çıkaracak bir proje. Bütün İslam dünyası rencide edildi. İslam ülkeleri birlik olarak bu projeye karşı olduklarını ilan etmeliler. Biz buna razı olmadığımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de bu konuda açık ve net bir tavır sergilemesi gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.