Köln polis şefi Kürtlerin yürüyüşünü yasaklamak istemişArtı Gerçek

Geçtiğimiz Cumartesi günü Almanya'nın Köln kentinde Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri harekatına karşı yapılan kitlesel protestonun siyasi yankıları hala devam ediyor.


Almanya Yeşiller Partisi Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Milletvekili Berivan Aymaz, Köln'de yapılan protestonun polis şefinin yasaklamak istediğine dikkat çekerek ". Polis şefinin yaptığı açıklama gösteriye katılanlar arasında ve buradaki Kürt toplumu içerisinde büyük bir huzursuzluğa sebep oldu." dedi

Avrupa'da bir çok merkezde ve Almanya'nın birçok büyük kentlerinde Cumartesi günü Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri harekatı kitlesel katılımlarla protesto edildi. Ancak Köln'de yapılan protestonun siyasi yankıları hala devam ediyor. Protesto öncesi Köln Polis şefi Jakob'un basına yaptığı "binlerce şiddete meyilli gencin" mitinge katılmasını bekledikleri uyarısında bulunarak gösterinin yasaklanma ihtimalini dahi dile getirmiş olması, Almanya Sol Parti'si ve Yeşiller tarafından tepkiyle karşılandı.

Yeşiller Partisi Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Milletvekili ve parti grubunun entegrasyon sözcüsü Berivan Aymaz WDR'e (Batı Almanya Radyosu) yaptığı açıklamada, gösteri hakkının önemli bir hak olduğunu vurguladı. Aymaz konu hakkında, polis Şefi Jakob'un Eyalet parlamentosu İçişleri Komitesi'ne açıklama yapması gerektiğini söyledi. Aynı talebi Sol Parti'de dile getirdi.  Yeşiller milletvekili Aymaz, "Polis şefinin açıkladığı bu bilgilerin kendilerine nereden geldiği çok iyi araştırılmalıydı. Polis şefinin yaptığı açıklama gösteriye katılanlar arasında ve buradaki Kürt toplumu içerisinde büyük bir huzursuzluğa sebep oldu. Polis şefi bir ara gösteriyi yasaklamayı bile gündeme getirdi" şeklinde konuştu.

19 Ekim Cumartesi günü Köln merkezde gerçekleştirilen yürüyüşe Alman basınının verdiği bilgilere göre, 10 binin üzerinde katılım olurken protesto yürüyüşü barışcıl bir biçimde sona erdi. (HABER MERKEZİ)

 

BAĞLANTILI HABERLER