Süheyla KAPLAN


ARTI GERÇEK-Sivas Madımak Katliamı'nın 28. yıldönümü vesilesiyle Alevi dernekleri öncülüğünde Almanya'nın Hamburg kentinde bir anma etkinliği düzenlendi. 

Hamburg'da göçmenlerin yoğun yaşadığı Altona ilçesindeki işlek meydanında düzenlenen ve avukat Mahmut Erdem'in sunduğu anma etkinliğinde Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) adına bir konuşma yapan Baykal Aslanboğa, Sivas katliamında yaşamını yitirenlerin sesi olmaya devam ettiklerini belirtti. 

28 yıl önce tarihin en karanlık katliamlarından biri yaşandığını hatırlatan Aslanboğa 'Sivas'ı unutmadık, unutmayacağız' dedi. 

Anma etkinliğinde konuşan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan faşizme karşı omuz omuza verilmesi gerektiğini ifade ederek 'Bundan 28 yıl önce canlı canlı çocuklarımız, aydınlarımız, çizerlerimiz gözü önünde yakıldı. Gelişmiş ülkeler mucitleriyle anılırken; bizde ise katliamlar anılıyor. 28 yıl önce Sivas'taki Pir Sultan Abdal'ı anma etkinliği devletin bilgisi dahilinde düzenlenmişti. Oysa devlet canlar yakılırken sadece onları seyretmekle yetindi. Sivas etkinliğine katılanların amacı barış, insan hakları ve demokrasi talebiydi. Bu talepler devleti rahatsız etti. Yaşar Kemal'in söylediği gibi, bu şekilde yaşanan katliamları dünya insanlığına nasıl anlatacağız? 28 yıl önce Sivas'ta daha sonra Cizre'de bodrumda insanlar canlı canlı yakıldı. Onlar Hızır Paşa olmaya devam etse de; bizler Pir Sultan olmaya devam edeceğiz. Deniz Poyrazlar'ın sesi olmaya devam edeceğiz' ' şeklinde konuşma yaptı. 

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyoınu Onursal Başkanı Turgut Öker'in geçen yıl yargılandığı İstanbul'daki davasına bizzat gözlemci olarak katılan Alman Sosya Demokrat Parti (SPD) Federal Milletvekili ise Türkiye'de yargının bağımsız olmadığını belirterek uluslararası alanda Erdoğan hükümetine baskı yapılması gerektiğini söyledi. 

CDU Federal Milletvekili Marcus Weinberg ise, farklı kültürleri içinde barındıran Hamburg gibi liberal bir kentte Sivas katliamının anılmasının çok anlamlı olduğunu ifade etti. 
Weinberg 'Bizim ülkemizde polisler azınlıkları korumaktadır. Hangi din, dil, millet ve kültüre ait olunursa olunsun herkesin kardeşçe , barış içinde yaşama hakkı vardır. Türkiye'de insanların kardeş ve barış içinde yaşayabileceği bir dünya ümit ediyoruz' dedi. 

Sol Parti Milletvekili Metin Kaya ise Türkiye'de Kerbala'dan bu yana katliamların yaşandığını hatırlatarak 'Kerbela'da, Çorum'da, Cizre'de katliamlar hala devam etmektedir. Sivas katliamının baş sanıkları Almanya'da yaşamaktadır. Federal hükümet Erdoğan korkusu nedeniyle sanıkları korumaktadır ve olaylar karşısında sessizliğini sürdürmektedir' dedi. 

Etkinlikte konuşmaların ardından Serap Doğan, Nurali Demir Sivas türkülerini seslendirdi.