ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Washington’un Rojava Özerk Yönetim'i kontrolündeki bölgeleri Suriye’ye uygulanan Sezar Kanunlarından muaf tutacak genel bir izin yayınlayacağını açıklamıştı.

Konuya ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yapan Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, “ABD’nin kararnamesini Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin altyapısının yeniden inşası ve ekonosine destek olarak görüyoruz. Bu adım IŞİD'e karşı mücadelede Suriyelilere umut verecek. Tüm şirketlerin burada yatırım yapmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Fas’ın Marakeş kentinde IŞİD’le Mücadele Küresel Koalisyonu’nun toplantısında konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Washington yönetiminin Rojava’da QSD’nin kontrolü altında çalışacak şirketleri ABD yaptırımlarından muaf tutacak genel bir izin yayınlayacağını söyledi.

Nuland, “ABD, Suriye'de IŞİD'den kurtarılan ve hükümetin kontrolu dışında kalan bölgelerde özel ekonomik yatırım faaliyetlerini kolaylaştırmak için önümüzdeki birkaç gün içinde genel bir lisans çıkarmayı planlıyor” diye konuştu.

Karar, Türkiye tarafından tepki ile karşılandı.