Mazlum Kobani: Türkiye Serêkaniyê'den çıkmamızı engelliyorArtı Gerçek

QSD Genel Komutanı Kobani, 'Türkiye yolumuzu kesiyor. Bu durumda Amerika ile Türkiye arasında gizli bir anlaşmanın veya bir oyunun, kurgunun olabileceğinden kuşkulanırız' dedi.


Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobani, Türkiye'nin Serêkaniyê'den çıkmalarını engellemek istediğini söyledi

Mazlum Kobani Amerikan güçlerinin Suriye'deki varlığının Rusya'nın tek taraflı hakimiyetini önlemek anlamına geldiğini, ABD varlığının da bir denge unsuru olduğunu bu yüzden bütün bölgenin Rusya'nın kontrolüne geçmesinden yani olmadıklarını söyledi.

Bir televizyon kanalına konuşan Kobani, "Türkiye bizim Serêkaniyê'den çıkmamızın önünü alıyor, yolumuzu kesiyor. Bu durumda biz Amerika ile Türkiye arasında gizli bir anlaşmanın veya bir oyununu, kurgunun olabileceğinden kuşkulanırız" dedi.

Kobani özetle şöyle konuştu: 

"ABD; Rusya ve Suriye rejimi ile ortaklık kurmamıza karşı çıkmıyor. ABD’lilere bu savaşı durdurmaları gerektiğini söyledim. Trump’a, bu savaş sizin askerlerinizi bölgeden çekmeniz sebebiyle başladı. Kürt halkını koruyacağınıza dair söz vermiştiniz dedim. ABD tarafına, aramızdaki anlaşmaya uymadıklarını belirttim. Trump'a savaşı durdurma ve Türk operasyonunu önleme seçeneğini önerdim. O da yeni koşullar çerçevesinde birlikte çalışmaya devam etmeye istekli olduğunu söyledi. Suriye Demokratik Güçleri (QSD), Türkiye’ye karşı durmak ve Suriye'nin yeni bölgelerine girmesini önlemek için gerekli adımları atıyor. Rejim ile gerçekleştirilen görüşmede Rus yetkililer de hazır bulundu. Üçlü bir toplantı gerçekleşti. Suriye güçlerinin Menbiç sınırına girişini kabul ettik. Aynı şekilde Fırat’ın doğusundaki Rasulayn’a girişini de kabul ettik. Türkiye’nin operasyonunu genişletmek istediği bölge Darbasiyah, Tel Tamer ve uluslararası yol arasında uzanıyor. Bu bölgede rejim güçlerinin birliklerimizin yanına gelmesini kabul ettik. Rejim güçleri ile gerçekleştireceğimiz mutabakat anlaşmasının gözetimini ve denetlenmesini Rus danışmanlar yapacak." (HABER MERKEZİ)  

BAĞLANTILI HABERLER