Fırat Bölgesi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Mihemed Şahin, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası saldırılarına ilişkin Fırat Haber Ajansı’na (ANF) değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin yaşadığı kriz ve kaosu aşmak için Kuzey ve Doğu Suriye alanlarına saldırmak istediğini belirten Şahin, Kobanê’ye yönelik son süreçte yapılan hava saldırılarında 5 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. 

‘TÜRKİYE İÇERDE DIŞARDA KRİZ YAŞIYOR’

Şahin, “Efrin’den sonra Girê Spî, Serêkaniyê’nin işgali tamamlanınca Amerika ve Rusya’nın garantörlüğünde, Türkiye ile bazı anlaşmalar yapıldı. Bu anlaşmalara göre bir daha Suriye topraklarına askeri operasyon yapılmayacaktı. Türkiye, saldırılarının gerekçesi olarak QSD ve Özerk Yönetim’in kendi sınırında oluşturacağı tehlikeyi bahane ediyordu. QSD ve Özerk Yönetim, Türkiye bu gerekçelerini ortadan kaldırmak için 30 kilometre geri çekildi. Anlaşmaların ilk gününden bugüne kadar hem karadan hem de havadan saldırılar durmadı. İnsanlar yaşamlarını yitiriyor. Bunun asıl nedeni, Türkiye’nin Suriye siyasetinde giderek sıkışmasıdır. Türkiye bu kirli siyasetiyle kaybediyor. AKP rejimi, içeride ve dışarıda büyük bir kriz ve kaos yaşıyor. Krizden çıkmak için de Kuzey ve Doğu Suriye'ye savaş başlatmış durumda. Eskisi gibi uluslararası alanda desteklenmiyor. Ortadoğu’da yalnızlaştı. Bu nedenle yeni bir baskı oluşturarak siyasi alanda sonuç almak istiyor” diye konuştu. 

‘KOBANÊ SEMBOLDÜR’

Kobanê, uluslararası alanda bir merkez olduğuna vurgu yapan Şahin, dünya halkları arasında manevi ve sembolik bir önemi olduğunu söyledi. Şahin, “19 Temmuz Devrimi Kobanê’de oldu, Demokratik ulus projesi ve Özerk Yönetim Kobanê’de başladı, DAİŞ’in kaybetmesinin başlangıcı burada oldu. AKP bunu çok iyi biliyor. Başarının da kaybetmenin de merkezinin Kobanê olduğunun farkında. Bunun için Kobanê hedeftir” diye belirtti. 

‘SAVAŞ YÜRÜTÜLÜYOR’

Kobanê’ye yönelik havadan saldırıların savaşın başka bir boyutu olduğunu dile getiren Şahin, “Savaşın başlamadığı falan değil, savaş başlamıştır. Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik bir savaş yürütülüyor. Siyasi konjonktür, şimdi kapsamlı bir işgal saldırısına imkan vermiyor fakat Suriye’de bulunan bazı güçler tarafından Türkiye’ye yeşil ışık yakılmıştır. Bu şekilde şimdilik saldırılarını yapıyor. Elbette bu durum Suriye içinde bulunan bazı uluslararası güçler yarar sağlıyor. Özerk Yönetim ve QSD’ye yapılacak baskıdan sadece Türk devleti değil, hepsi yarar sağlıyor. İleriki süreçte Suriye çözümünde taviz almak istiyorlar. Bu nedenle Türk devletinin saldırılarına göz yumuluyor” dedi.

‘HALKIN İRADESİ KIRILMAK İSTENİYOR’

Türkiye’nin özel savaş yöntemlerini kullandığını dile getiren Şahin, “Siyasi, askeri, medya ve sanal medya aracılığıyla yapıyor. Özerk Yönetim sistemini zayıflatmak ve halkın iradesini kırmak istiyor. Bölgemiz üzerinde ekonomik ambargo uyguluyor, Fırat suyunu kesti, suikast saldırıları yapıyor. Sivilleri hedef alıyor. Bir taraftan bu bölgeler üzerinde diplomatik ve siyasi pazarlık yaparken, diğer taraftan özel savaş yöntemleriyle istediği ortamı sağlamak ve uluslararası alanda destek aldığı zaman bölgeyi daha rahat işgal etmek istiyor” diye konuştu.