Milli Savunma Bakanlığı'ndan NATO açıklamasıArtı Gerçek

Açıklamada, TSK'nin, 2019'da 23 NATO tatbikatına 2 bin 414 personelle iştirak ettiği, 2020'de de tatbikatlara iştirak edilmesinin planlandığı belirtildi.Milli Savunma Bakanlığı'nca (MSB), Türkiye'nin NATO'ya katkıları ile ilgili basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yapılan açıklamada, "(NATO) ülkemizin tam siyasi kontrole sahip olduğu önemli bir siyasi-askeri örgüttür" ifadelerine yer verildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, şunlara ifadelere yer verildi:

"(NATO) Ülkemizin tam siyasi kontrole sahip olduğu önemli bir siyasi-askeri örgüttür. NATO hala güvenilir, caydırıcı ve sürdürülebilir bir ittifak olma özelliğini korumaktadır. Ülkemiz, diğer müttefiklerle paylaştığı ortak değerlerin savunulması yönünde üzerine düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirmiştir."

Açıklamada, TSK'nin, 2019'da 23 NATO tatbikatına 2 bin 414 personelle iştirak ettiği, 2020'de de tatbikatlara iştirak edilmesinin planlandığı belirtildi.

Twitter üzerinden de "NATO’nun 2. büyük ordusuna sahip Türkiye, yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmekte ve  NATO’ya vazgeçilmez bir güç katmaktadır" açıklamasını paylaşan bakanlık, Türkiye’nin NATO’yla ilişkisini ve tarihini anlatan bir video paylaştı.

'ŞANTAJ İDDİALARI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL'

Güvenlik kaynakları NATO güvenlik planlarını veto edilmesine ilişkin "Prosedür normal işliyor. 'Türkiye şantaj yapıyor' ifadeleri kabul edilebilir değil. NATO'nun önemli bir gücüyüz. Kimse bizim NATO'ya katkılarımızı tartışamaz. Türkiye verdiği katkılarla NATO'nun tam merkezindedir" değerlendirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)

BAĞLANTILI HABERLER