Odatv'nin fon alan haber kuruluşlarını hedef gösterdiği haberinin ardından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, medyaya yönelik yeni düzenleme sinyali verdi.

Türkiye'deki medya kuruluşlarının; Odatv'nin, "Türkiye’de kritik kuruluşların ABD merkezli vakıf olan Chrest Foundation’dan yüz binlerce dolarlık hibe aldığı ortaya çıktı..." ifadesiyle, soL.org.tr'nin de "Amerikan vakfı Türkiye’de hangi medyaya ne para verdi: Birinci sırada Medyascope" başlığıyla yayınladığı haber  gazetecilerin ve okuyucuların tepkisini çekti. 

Başta Medyascope.tv ve bazı kuruluşları işaret eden haberin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise medyada yeni düzenleme yapılacağı sinyalini verdi.

ODATV HEDEF GÖSTERDİ, ALTUN SİNYAL VERDİ

Anadolu Ajansı'nda yer alan haberde, "Altun merkezi ABD'de bulunan bir vakfın Türkiye'de bazı medya kuruluşlarını fonladığına dair iddiaları yakından takip ettiklerini belirtti" denildi. Haberde Altun'un şu sözleri yer aldı: 

"Bazı yabancı liderlerin Türk siyasetini dizayn etme niyet ve gayretlerini açıkça ifade ettiği bir ortamda, hiçbir yabancı devlet ve kuruluşun medya sektörüne çeşitli fonlar sağlamasını söz konusu çıkar ve hedeflerden bağımsız yorumlayamayız. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ne basın özgürlüğü ne de bir başka bahaneyle demokrasimizi kimsenin masasına meze yaptırmayız. Yeni kisveler altında beşinci kol faaliyetlerine müsaade etmeyiz.

Yabancı devletlerin veya kuruluşların fonlarıyla ülkemizde faaliyet gösteren medya kuruluşlarına yönelik bir düzenleme ihtiyacı olduğu açıktır. Bunun örneğini Amerika Birleşik Devletleri’nde görmemiz mümkündür. Örneğin ABD'de yabancı devletler tarafından fonlanan medya kuruluşları, altı ayda bir ABD makamlarına çalışmaları hakkında detaylı bilgi vermek durumundadır. Türkiye'de de benzer statüde faaliyet gösteren, doğrudan yabancı devletler tarafından fonlanan çeşitli medya kuruluşları bulunmaktadır. Bunlarla ilgili kamu düzeninin korunması ve halkımızın doğru haber hakkının teminat altına alınması amacıyla, ihtiyacımız olan düzenlemeleri en kısa sürede tamamlayacağız."