ÖSYM, 2021 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu'nu geçen hafta yayınladı. Ancak, kılavuzdaki 9 bin 964 bölümden 1811’inin sıralamasının hatalı girildiği öğrenildi.

Öğrenciler sınav sonuçlarının açıklanacağı 4 Ağustos’u beklerken kılavuza göre seçim yapacakların hata yapma olasılığı yüksek. Eğitim Uzmanı Salim Ünsal, kılavuzdaki yanlışlığı, “ÖSYM tercih kılavuzunda her yıl bir önceki yılın taban puan ve sıralaması yer alır. Tercih yapacak aday kendisinin puan ve sıralamasına yakın girebileceği programları böylece görerek, sıralamaya göre bir tercih listesi yapar. Bu yıl kılavuzun ilk kontrol nüshasında inanılmaz bir hata var. Sınavın ilk aşaması TYT puanı ile yani 2 yıllık bölüm 9 bin 964 bölümden 1811'inin taban puanında hata yok ama sıralaması tamamen hatalı girilmiş” şeklinde açıkladı.

‘TERCİHLER BAŞLAMADAN, HATALAR DÜZELTİLİP, KILAVUZ GÜNCELLENMELİ’

“Tercihler başlamadan, hatalar düzeltilip, kılavuz güncellenmeli" diyen Ünsal, "Örneğin, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Bandırma MYO Gıda Teknolojisi Programı'nı inceleyelim. YÖK Atlas'ta bu bölümün puanı 234,098 ve sıralaması 1 milyon 116 bin 739 olarak yayınlandı. Meslek lisesi mezunu son aday 233,956 puan ve 1 milyon 496 bin 285'inci sıradan yerleşti. ÖSYM'nin 2021 tercih kılavuzunda ise aynı bölümde meslek liseli adayın ek puanla elde ettiği sıralama avantajı hiç dikkate alınmadan sadece ek puansız sıralama kılavuza konulmuş.

Böylece aynı bölüm için 366 bin adaylık bir sıralama yanlışlığına imza atıldı. Ek puanlı giren ile normal giren arasında 0,1 puan fark varken sıralamada 366 bin adaylık bir esneme tercih yapacak adayları yanıltır. 1811 programda önemli sıralama sapmaları var. Tercihler başlamadan, hatalar düzeltilip, kılavuz güncellenmeli. Aksi halde 2 yıllık okulu normal yerleştirme puanı ve sırasıyla seçecek öğrenciler ÖSYM'nin bu hatası nedeniyle yanıltılarak, açıkta kalır" dedi.

Sözcü’den Sultan Uçar’a konuşan Eğitim Uzmanı Ünsal, "ÖSYM 2021 kılavuzunda, 2 yıllık programlara son yerleşen meslek liseli öğrencinin ek puanını doğru alınsa da, öğrencinin genel sıralaması okulun sıralaması kabul etmiş. Ek puan eklenmemiş sıralama kılavuza konulmuş.

ÖSYM'nin yaptığı bu hata 2021 yılı 2 yıllık bölümlere YKS'yle öğrenci alan 9 bin 964 bölümden 1811 bölümün kılavuzda sıralamasını kaydırdı. Puan yerine sıralamaya göre tercih yapılacağı için 2021 ÖSYM kılavuzu her öğrencin tercihini otomatik olarak hatalı yapması gibi bir riske yol açar" açıklması yaptı.

‘ÖĞRENCİLER HATALI TERCİHTEN AÇIKTA KALIR’

Kılavuza göre tercih yapan öğrencilerin açıkta kalabileceğine işaret eden Ünsal, "ÖSYM'nin sıralama hatası her bölümde asgari 30 bin ve azami 366 bin kişiye kadar sıralamaları değiştirdi. Öğrenciler, kendi sırasının 366 bin kişi üzerinde tercih listesi yapmayacağı için gerçek sırasını asla bilemez, hatalı tercihten açıkta kalır. Adayların tercih hatası yapmasına yol açılır. ÖSYM'nin genel sıralamaya göre eklenmiş puanlı sıralamayı yeniden yayınlaması gerekir. Tüm öğrencilerin genel yerleştirme sıralaması yayınlanmadan hata düzelmez. 2 yıllık 1811 bölümün yerleştirmesi hatalı olur. Adayların yüzde 18'i yani her 5'inden 1'i hatalı tercih yapar" diye konuştu.