Kasım ayının başında Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın görevden alınarak Naci Ağbal’ın getirilmesi ve bu süreçte Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesiyle ilgili Reuters haber ajansı, kapsamlı bir haber hazırladı. Türkiye’den dört yetkilinin açıklamalarına yer verilen haberde, Türk yetkililer konuşma yetkileri olmadığı için isimlerini açıklamadı.

Reuters haber ajansı dört kaynağa dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Murat Uysal'ın görevine son verme kararını, ekonomiyle ilgili sunumların ardından aldığını kaydetti.

Yaşananları yakından takip eden ve bilen yetkililer, “Naci Ağbal ve diğer üst düzey AKP’li yetkililer Cumhurbaşkanı’nı döviz rezervlerinin keskin bir şekilde düşmesi konusunda uyardıktan sonra olaylar gelişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye Merkez Bankası Başkanı’nı bu ay görevden almasına sebep olan şeyler, ülkenin ekonomisinin kırılgan durumu ile ilgili brifingdi. Bu brifingden sonra Erdoğan’ın aldığı ani karar damadı Albayrak’ın Ekonomi ve Maliye Bakanı olarak görevini bırakmasına sebep oldu” yorumunu yaptı.

O dönemki TCMB Murat Uysal, 6 Kasım'da görevden alınmış yerine aynı gün eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atanmıştı.

Reuters'a konuşan kaynakların aktardığına göre Naci Ağbal, kendisiyle beraber başka üst düzey AKP'lilerin Erdoğan'a döviz rezervlerinin eridiğini aktarmasının ardından Merkez Bankası Başkanlığı'na atandı.

Haberde en az iki gün boyunca yapılan sunumlarda Erdoğan'a yabancı yatırımın ülkeye getirilmesinde sıkıntı yaşandığı ve Türk Lirası'nın yılın başından beri yüzde 30 değer kaybettiğinin anlatıldığı iddia edildi.

Reuters'ın haberine göre, Erdoğan bu sunumların ardından harekete geçti, 6 Kasım'da Murat Uysal'ı yanına çağırarak döviz rezervlerinin bu yıl neden yarıya indiğini ve bununla ilgili ne yapmayı düşündüğünü sordu.

Ajansa konuşan kaynaklar, görüşme sonrası Erdoğan'ın Uysal'ı görevden almayı kararlaştırdığını belirtti.

SUNUM TOPLANTISINDA MURAT UYSAL’I GÖNDERME KARARI ALDI

Erdoğan’ın 6 Kasım cuma günü aldığı karardan en az iki gün önce bilgilendirme toplantılarına katıldığı ve Türk Lirasının Ocak ayından beri yüzde 30 değer kaybettiğini öğrendiğinde bu kararı aldığını söyleyen yetkililer, “Bu durumdan hareketle Cumhurbaşkanı Erdoğan Murat Uysal’ı çağırdı ve bu durumu sordu. Merkez Bankası’nın verilerinde bu düşüş görüldüğü için bir sürpriz olmamış olması muhtemel fakat bu toplantıdan sonra Erdoğan’ın Uysal’ın değiştirilmesine karar verdiği tahmin ediliyor” yorumunu yaptı.

AKP’ye yakın bir kişi olarak kendini tanıtan bir yetkili ise, “Uysal’ın görevden alınması ve Ağbal’ın atanması birkaç saat içinde oldu” ifadesini kullandı.

Aynı kaynaklar Erdoğan'ın gelmesi beklenen işsizlik dalgası konusunda da uyarıldığını ifade etti. Berat Albayrak'ın ise Uysal'ın görevden alınmasının ardından gerçekleştirilen iki toplantıya davet edilmemesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan istifa etmeyi kararlaştırdığı öne sürüldü.

Reuters’a konuşan ikinci bir kaynak ise Erdoğan’ın şirket sahiplerinden ve iş dünyasının önde gelenlerinin hükümetin Coronavirus yüzünden işten çıkarma yasaklarının kaldırılmasından sonra “büyük işsizlik dalgasından” endişelerini dile getirmesinin ardından böyle bir hamlenin geldiğini söyledi.

UYSAL'IN GÖREVDEN ALINMASI VE AĞBAL'IN GÖREVE GETİRİLMESİ BİRKAÇ SAATTE OLDU

AKP'ye yakın kaynaklara göre Murat Uysal'ın görevden alınması ve Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Başkanlığı'na atanması birkaç saat içinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı'nın konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiği aktarıldı.

Habere göre, ayrıca bu sunumlarda iş dünyasının işten çıkarma yasağının kaldırılmasının ardından büyük bir işsizlik dalgasının gelmesinden çekindiği de Erdoğan'a bildirildi.

ERDOĞAN, EKONOMİ İLE İLGİLİ OLARAK BİLGİLENDİRİLMİYORDU

Reuters’a konuşan üç kaynak ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanlış yönlendirildiğini söyledi. İsmini açıklamayan kaynaklar, “Erdoğan, ekonomi konusunda doğru bilgilendirilmedi. Her zaman bir taraftan gelen cilalanmış bilgileri aldı. Geçmişte, Türk Lirası’nın yeniden değer kazanacağına dair söz verildi” ifadesini kullandı.

Albayrak’ın istifa metninde sağlık sorunları olmasına rağmen kaynaklar, “Albayrak Erdoğan’ın başkanlık ettiği ve hafta sonu düzenlenen iki toplantıya davet edilmedi. Bu toplantılardan sonra istifası geldi” yorumunu yaptı.

Reuters’a konuşan dördüncü bir kaynak ise, “AKP’de eskiden etkili olan ve uzaklaştırılmış parti üyeleri artık daha aktif roller üstlendi” yorumunu yaptı.

Merkez Bankası Başkanlığı görevine yapılan atamanın ardından Berat Albayrak da 8 Kasım'da Instagram hesabından yaptığı açıklamayla istifa etmişti. Albayrak'ın istifasının ardından 9 Kasım'da Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine de Lütfi Elvan atanmıştı.