Sağlıkçılar, özlük haklarında iyileştirme getiren düzenlemenin Meclis’te bütçe görüşmeleri sonrasına bırakılmasına tepki gösterdi.

Sağlıkçılar, özlük haklarında iyileştirme getiren düzenlemenin Meclis’te bütçe görüşmeleri sonrasına bırakılmasına tepki gösterdi. İktidar, Meclis’te görüşülen torba yasaya ek bir madde koyarak pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimler ve diş hekimlerine ise 5 bin lira zam yapıldığı duyurdu. Düzenlemenin kabul edilmesiyle pek çok sağlık çalışanı sosyal medya hesabından tepki gösterip iş bırakacağını söyledi. Başta ebe ve hemşire gibi hekim olmayan sağlıkçılar zam dışı kaldıkları için düzenlemeyi eleştirirken hekimler de nasıl bir zam alacaklarını anlamadıklarını kaydetti. Tepkiler üzerine, Meclis’teki düzenleme, sorunun giderilmesi için geri çekildi ve görüşülmesi 22 Aralık’a ertelendi.

Tartışmalar sürerken AHEF Yönetim Kurulu, geçen cuma Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüştü.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALACAK’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre düzenleme geri çekilmeden önce gerçekleşen görüşmeye ilişkin konuşan AHEF Başkanı Dr. Kemal Noyan, aile sağlığı merkezi çalışanlarını da düzenlemeye katacak bir yönetmelik değişikliği beklediklerini belirterek “Aksi durumda birçok aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının istifa etmesi ve birçok ASM çalışanının işsiz kalması söz konusu olacak” dedi.

SES: HİZMETTİ DURDURALIM

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi Eş başkanı Kubilay Yalçınkaya ise “Konuşmak için Saray’dan icazet bekleyen bakan var. Böyle bir bakanın bize “bakmayacağını” düşünüyoruz. Madem emeğimiz görülmüyor, hizmeti durduralım, belki farkımıza varırlar” ifadelerini kullandı.