Ekonomist Selçuk Geçer, son yaptığı dolar tahmini yorumlarında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararına dikkat çekerek, bu konuda önemli gelişmeler yaşanabileceğini, sürpriz ihtimalinin de olduğunu belirtti. Geçer, Türkiye ekonomisinin kırılgan yapısının dolar kuruna yansımalarını değerlendirdi. 

Emlak365'in haberine göre, dolar kuru hakkında fiyat beklentisini açıklayan Geçer, "Önümüzdeki günlerde dolar kurunda 14 TL'nin kırılacağını düşünüyorum. Bu hafta içerisinde 14 TL'nin üzerine çıkan bir dolar kurunu görmeyi bekliyorum. Bu seviyenin kırılmasının ardından ise kademeli olarak 16 TL, 17 TL, 18 TL seviyeleri gelmeye başlayacak" şeklinde konuştu.

Yıl sonu dolar kuru tahminine dair açıklamasını detaylandıran Selçuk Geçer, "Yıl sonu için dolar kuru için en iyi ihtimal 26 TL tahmini yapmıştım. Bu üstü yoktur demiyorum, daha da yükselebilir. Reel piyasa öyle ya da böyle kendi fiyatlamasını yapar ve döviz piyasası da buna uyar. Yıl sonunda dolar kurunu 30 TL üzerinde görmek benim için sürpriz olmaz" dedi.

TÜM DÜNYA TÜRK LİRASINDA CİDDİ DEĞER KAYIPLARI BEKLİYOR

Fed toplantısına dikkat çeken Selçuk Geçer, "Fed toplantısı bu haftanın en önemli veri akışı olacak. Herkes Fed'den sürpriz bir faiz artırımı çıkar mı sorusunu soruyor. Bu konuda belirsizlik var. Borsalardaki endişeleri görüyoruz. Fed'in kararı ile alakalı en kırılgan ekonomiler araştırması yapılmış ve Türkiye'ye ikinci sırada yer vermişler. Tüm dünyada Türk lirasının Fed faiz artırımları sonrası ciddi değer kayıpları yaşayacağını konuşuyor" dedi.

KAMU BANKALARI İLE DOLAR KURU KONTROL EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Merkez Bankası'nın politikalarına değinen Geçer, "Merkez Bankası dolar kurunu belirli bir seviyede tutmaya çalışıyor. Ancak bu arada rezervler düşmeye devam ediyor. Fed'den gelen haberlerle rezervlerde gerilemeler devam edebilir. Türkiye'nin ekonomi politikası kamu bankaları üzerinden dolar kurunu kontrol etmeye çalışmaya dönüştü" ifadelerini kullandı.

Analizinde küresel gelişmelere de değinen Geçer, "Fed'in bu ay yapacağı toplantıda faiz artırımı gelme ihtimali var ama bu ihtimal gerçekleşmese bile hızlı bir şekilde varlık alımları bitirilecektir. Bu tablo gelişmekte olan ülkeler için sıkıntılı olacaktır. Bir de jeopolitik riskler bulunuyor. Rusya ve NATO askerleri Ukrayna sınırında karşılıklı yığılıyorlar. Rus rublesi ciddi bir değer kaybı yaşandı ve dolar alım satımı bu ülkede yasaklandı. Peki bizde böyle bir durum olabilir mi? Ben böyle bir ihtimal görmüyorum" dedi.

DOLAR KURU KISIR DÖNGÜYLE YÜKSELİYOR

Dolar kurunun bir kısır döngü içerisinde yükseldiğini söyleyen Geçer, "Türkiye'de ekonomi alanında bir kısır döngü yaşıyoruz. Türkiye'de makro ekonomik dengeler bozuk olduğu için, Merkez Bankası rezervleri boş olduğu için kur yükseliyor. Ardından da enflasyon yükselişe geçiyor ve kuru ayrıca yükseltiyor. Bu kısır döngü sürekli devam ediyor ve dolar kuru yükselmesini sürdürüyor. Bu kısır döngüyü sona erdirmeden dolar kurunu nasıl düşüreceksiniz?" açıklaması yaptı.