Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal ederek 23 Haziran'da yeniden yapılması kararı almasının ardından, 23 Haziran'de ne olacağı merak edilirken, anket şirketleri de yaptıkları çalışmaları kamuoyu ile paylaşmayı sürdürüyor.

AKP'ye yakınlığı ile bilinen kamuoyu araştırma şirketleri MAK Danışmanlık ve Optimar'ın yaptığı iki ankette de 31 Mart seçimleri için yapılan anket sonuçlarının aksine, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun önde görünüyor. 23 Haziran için HDP seçmenin belirleyici olacağını söyleyen A&G Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Adil Gür, bayramda İstanbul’dan gidecek yaklaşık 2- 2,5 milyon seçmenin yüzde 79’unun 'mutlaka dönüp oy kullanacağım' dediğini söyledi.

AKP'ye yakınlığı ile bilinen kamuoyu araştırma şirketleri MAK Danışmanlık ve Optimar Araştırma'nın yaptığı ki ankette de 31 Mart seçimleri için yapılan anket sonuçlarının aksine, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun önde olduğu görülüyor.

OPTİMAR'A GÖRE EKREM İMAMOĞLU 4 PUAN ÖNDE

23 Haziran'da yapılacak İstanbul seçimleriyle ilgili Optimar Araştırma şirketinin yaptığı son ankete göre, CHP adayı Ekrem İmamoğlu, yüzde 52 oranla AKP-MHP ittifakının adayı Binali Yıldırım’ın dört puan önünde yeralıyor.

Optimar Araştırma, YSK'nin gerekçeli kararının açıklanmasından sonra yapılan yeni bir araştırmanın da önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını belirtti.

MAK'A GÖRE EKREM İMAMOĞLU 2 PUAN ÖNDE

Siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırmada destek oranı diğer araştırmaya göre 2 puam düşse de, 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirile anket sonuçlarına göre CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu, AKP-MHP İttifakının adayı Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde.

15 ve 20 Mayıs arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar yüzde 0,75 oy alacağı öngörülüyor.

MAK'ın yaptığı ankete katılanların yüzde 79’u 31 Mart’ta destekledikleri adayı desteklemeye devam edeceğini belirtirken, yüzde 13’ü 23 Haziran’da farklı bir aday tercih edeceklerini açıkladı.

Ankette aynı kişişlere sorulan "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna yüzde 40,7 Ak Parti. yüzde 28.5 CHP, yüzde 11.3 HDP, yüzde 8 MHP, yüzde 8 İYİ Parti ve yüzde 1.2 Saadet Partisi yanıtı verdi.

A&G ARAŞTIRMA ADİL GÜR: İMAMOĞLU'NUN İŞİ DAHA KOLAY

A&G Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Adil Gür, YSK’nın iptal kararı sonrası gözlerin çevrildiği İstanbul’la ilgili yaptıkları anketten verileri paylaştı. Seçmenin yüzde 25’inin YSK’nın İstanbul kararını anlamadığını dile getiren Gür, “YSK’nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından sürecin Ekrem İmamoğlu lehine geliştiğini yaptığımız araştırmalarda görüyoruz. İlk günlerdeki mağduriyet etkisinin çok daha fazla olduğunu gördük. CHP ve  Ekrem İmamoğlu’nun işi daha kolay. Çünkü kullandıkları argüman şu “Neden 4 oydan 1’i geçersiz de 3’ü geçersiz değil.” Karşı aday için bunu anlatmak hakikaten çok zor. YSK ateşten kızgın demiri AK Parti’nin kucağına koydu” dedi.

YSK’nın İstanbul seçimi sonrası yaptıkları anketlerin verilerini Habder Türk'te katıldığı canlı yayında açıklayan A&G Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Adil Gür, YSK kararı sonrası 3 anket yaptıklarını ancak, 'Mağdur kim oldu?’ soruları ışığında yaptıkları anketlerde hiçbir adayın yüzde 50’nin üzerinde olmadığını söyledi. Özellikle yüzde 25’lik bir kitlenin YSK’nin ne dediğini almadığını belirtti:

"Yani bu açıklanan gerekçeli kararla seçmen bir sonuç çıkarmış değil. Yaptığımız araştırmalarda Binali Yıldırım’a oy verdim ya da vereceğim diyenler “beka” meselesini ve ekonominin gidişatı önde tutuyor. Ekrem İmamoğlu’na oy verenler ya da verecek olanlar için ise ilk sırada ekonominin gidişatı ve kutuplaşma var."

TATİLCİ İSTANBULLULAR: MUTLAKA DÖNÜP OY KULLANACAĞIM

Yaklaşık 2- 2,5 milyon seçmenin bayramda İstanbul’dan gideceğine dikkat çeken Adil Gür, "Bu gidenlere, 'Dönüp seçimde oy kullanacak mısınız?' diye sorduk yüzde 79’u 'mutlaka dönüp oy kullanacağım' dedi. Yüzde 5’i 'belki gelirim' dedi. Yüzde 15 ise 'hayır kesinlikle gelmeyeceğim' diyor. Söylemeye çalıştığım şey şu aslında biz 31 Mart’ta 300 bin kişi sandığa gitmedi dedik ama kuvvetle muhtemel bu 300 bin kişinin üstünde bir rakam yine sandığa gitmeyecek. 31 Mart’tan daha yüksek katılımlı bir seçim beklemiyorum."

'İSTANBUL SEÇİMİNDE HDP SEÇMENİ BELİRLEYİCİ'

İstanbul’da yüzde 12 HDP’nin seçmeni olduğunu belirten A&G Araştırma Şirketi'nin Genel Müdürü Adil Gür,  bu oranın İstanbul seçimi için çok önemli olduğun ve 23 Haziran için HDP seçmenin belirleyici olacağını söyledi:

"Metropollerde yaşayan Kürt seçmenin oy verme tercihindeki en önemli kriter ekonomi, ideoloji değil. Çünkü bunlar İstanbul’un gelir düzeyi daha düşük ilçelerinde yaşayan ve ilk işsiz kalan ve ilk cebine dokunulan insanlar. Zaten 31 Mart sonucuna baktığımızda da AK Parti oy kaybını buralarda yaşamış. Bir de ayrıca 31 Mart’ta muhafazakar Kürt seçmen AK Parti’ye oy vermedi deniyor ama öyle değil. AK Parti İstanbul’da yüzde 2 oy kaybetmiş görünüyor ve bu kayıp homojen."

(HABER MERKEZİ)