Türkiye bugün dört bir yanda çıkan orman yangınlarıyla mücadele ederken, TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nun üç ay önceki toplantısında, iktidar partisi AKP, ittifak ortağı MHP olmak üzere CHP ve diğer siyasi partilerin olası yangınlara karşı uyardığı görüldü. AKP Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) yaptığı “Yangınlara 12 dakikada müdahale edebiliyoruz” açıklamasına “12 dakika falan değil” tepkisini gösterirken, MHP’li Hasan Kalyoncu’nun “terör örgütlerinin orman yangınlarına sebebiyet verdiğini belirterek iktidardan bunların önüne geçilmesi gerektiğine” yönelik uyarısı dikkat çekti. Ancak aradan geçen bunca zamana karşın uyarıların dinlenmediği görüldü.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre TBMM Küresel İklim Değişikliği Araştırma Komisyonu’nun 6 Nisan tarihli toplantısında, gündem orman yangınları olduğu ve uyarılar yapıldığı ortaya çıktı. Bu toplantıdan üç ay sonra Türkiye alevlere teslim olurken, ülkenin dört bir yanında çıkan yangınlarda onlarca ormanlık alan yok oldu, hayvanlar yaşamını yitirirdi.

TBMM’de kurulan komisyonda AKP’li milletvekillerinin bile kendi iktidarlarına yönelik eleştirileri yeniden gündeme geldi. Komisyonda sunum yapan Orman Genel Müdürü Yardımcısı Mehmet Çelik, “Güzel bir çalışmayla müdahale süremizi 12 dakikalara kadar indirdik. İklim değişikliği sonucu artan yangın riskleri de dikkate alınarak orman yangınlarıyla mücadelede son teknolojileri kullanıyoruz, kullanmaya devam edeceğiz” bilgisini paylaştı.

‘BİZZAT ŞAHİDİM’

Ancak bu açıklamaya ilk tepki AKP’li Nevzat Ceylan’dan geldi. Ceylan, “12 dakika” sözlerine tepki göstererek “Nallıhan’da son üç yıl içerisinde üç büyük yangın çıktı. Buna rağmen Nallıhan’daki en son yangına geç müdahale edilmiş, ben şahidim. ‘12 dakika’ diyorsunuz ya, 12 dakikada falan değil, bir saat sonra falan müdahale edildi ve bin hektara yakın yer yandı orada” dedi. 

MHP’li Hasan Kalyoncu ise ‘terör örgütlerinin orman yangınlarına yönelik saldırıda’ bulunduğunu iddia ederek “Bu alçak terör örgütleri ormanlarımızı yakıyor. Buradan lanetliyorum” uyarısında bulundu.

CHP’li Jale Nur Süllü ise bugün de tartışmaların odağında yer alan Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme uçaklarına değinerek “Daha önce ülkemizde THK’nin uçaklarıyla gerçekten çok güzel bir mücadele sürdürülüyordu. Ve oldukça da başarılıydı bu mücadele. THK, ülkede bitirildi. Mesela, THK’nin 9 adet uçağının 3’ü yangın söndürmek için değil, diğer uçaklara acil parça taşımak için kullanılıyor. Şimdi, sürekli yabancı şirketlere ihaleler veriliyor” eleştirisini yöneltti.

‘TEK ADAM REJİMİNİN SONUCU’

CHP’li Süllü, komisyonda üç ay önce yapılan uyarı ve önerilerin iktidarca dikkate alınmamasını değerlendirdi. İktidarın artık bilimi ve önerileri dinlemez bir noktaya geldiğine dikkat çeken Süllü, “İktidarın her türlü felaket ve afet durumunda önlem almak durumunda. Ancak tavsiyeler hiç dinlenmiyor. İşte ‘tek adam’ rejiminin ülkeye maliyeti bu. Tek bir adamın her şeye karar veremediği, yanlış kararlar verdiği bir rejimin sonuçlarını yaşıyoruz” görüşünü dile getirdi.