Tek tip sigara paketi Türkiye'ye not getirmediArtı Gerçek

Tütün Kontrol Ölçeği Raporu’nda Türkiye’nin notu kırıldı.


Luk Joossens (Avrupa Kanser Ligleri Birliği), Berlin’de düzenlenen 8. Avrupa Tütün veya Sağlık Konferansı’nda Tütün Kontrolü Ölçeği Raporu’nu sundu

Türkiye tek tip sigara paketine geçmesine rağmenTütün Kontrolü Ölçeği (TCS) 2019 sıralamasında 17’nci sırada yer alabildi. Türkiye, 2016 yılında gerçekleştirilen sıralamada 9’uncu sıradaydı.

Tütün kontrol ölçeği; fiyat politikaları, kapalı alan tütün ürünü kullanım yasakları, tütün ürünü reklam yasakları, tütün bağımlılığı tedavisinin devlet tarafından karşılanması, paket üzeri uyarıları ile tütün kontrolüne ayrılan bütçe dikkate alınıyor.

Sağlığa Evet Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, “2016 yılından üç yıl sonra bu altı kritere ek olarak kaçakçılıkla mücadele, tütün endüstrisi müdahalesini engelleme kriterleri üzerinden 36 Avrupa ülkesi tekrar değerlendirildi. Türkiye 100 puan üzerinden 51 puan alarak Romanya, Yunanistan, Hollanda ve İsveç gibi ülkelerin ardından Malta ve Hırvatistan ile 17’nci sırayı paylaştı. Türkiye, tütün bağımlılığı tedavisinin geri ödemesinin sürekli olmaması, satış noktalarında reklam yasaklarının tam uygulanmaması ve kapalı alan sigara yasaklarının denetiminde yaşanan sorunlar, endüstri müdahaleleri nedeniyle tam notu kaçırmaktadır” dedi.

(HABER MERKEZİ)