Dünyanın en zengin ilk 500 insanı ABD ve Çin arasında yaşanan gerilim nedeniyle borsanın düşmesi sonucu bir günde 117 milyar dolar kaybetti. Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos'un kaybı 3.4 milyar dolar oldu.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşları doruk noktasına çıkarken etkileri de net şekilde görülmeye başlandı. Açıklamaların art arda geldiği dün, borsa endekslerinde kayıplar yaşandı.

ABD borsasında yüzde 3’e varan kayıplar yaşandı. Dow Jones Endeksi yüzde 3,26 oranında düşüş yaşadı.

Wall Street’in ekonomik veriler açısından en önemli üç endeksinde Çin ile yaşanan ticaret savaşında yaşanan kayıp 2019 yılında tek bir gün içinde en büyük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Dünyadaki en zengin 500 kişisi, dün ABD hisse senetlerinde yaşanan bu düşüş nedeniyle toplam 117 milyar dolar kaybetti.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 3.4 milyar dolar kayıpla ilk sırada yer alsa da 110 milyar dolarlık serveti ile hala dünyanın en zengin insanı konumunda.

Jeff Bezos’u, 3.2 milyar dolar kayıpla Fransız iş insanı Bernard Anault ve 2.8 milyar dolar kayıpla Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg takip etti.

Dördüncü sırada 2.4 milyar dolar kayıpla Asya kıtasının en zenginlerinden olan Mukesh Ambani gelirken, Bill Gates 2 milyar dolar kaybetti.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşında tansiyonun yükselmesi ve yatırımcıların güvenli limanlara yönelmeleriyle kripto paralara olan ilgi arttı. 

Bitcoin fiyatında geçtiğimiz hafta başlayan ralli dün olduğu gibi bugün de güçlü bir şekilde devam ediyor.

Dün 11 bin dolar seviyesini geçen ve 12 bin dolar sınırına dayanan Bitcoin fiyatı, bugün 12,293 dolar seviyesini gördü. Bitcoin düne göre yüzde 4,23 artışla 12.220 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatının yükselmesinde, Facebook’un kripto para Libra için lobi faaliyetleri yürütülmesi amacıyla ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nin başkanı Mike Crapo’nun eski Danışmanı Susan Zook ile anlaştığı haberleri de etkili oldu.

Öte yandan, Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından, ABD'nin Çin'i kur manipülatörü ilan edilmesine yönelik yapılan açıklamada, "Yuanın son dönemdeki değer kaybı Çin tarafından manipüle edilmedi, karar piyasa tarafından verildi" dendi.

PBOC ayrıca, "ABD'nin ithamı kur konusundaki küresel fikir birliğine aykırı" dedi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının tırmanması birlikte parite kilit önemdeki 7 seviyesinin üzerine tırmanmıştı.