TIR'lar sınırda bekliyor: Türkiye domatesine 'İdlib kotası'Artı Gerçek

CHP Hatay Milletvekili Güzelmansur, Rusya’ya ihraç edilen tonlarca domates yüklü TIR’ların kota dolduğu gerekçesiyle sınırda bekletildiğini söyledi.


CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, "Rusya’ya ihraç edilen tonlarca domatesin yüklü olduğu TIR’lar kotanın dolduğu gerekçesiyle sınırda bekletiliyor" dedi.

İlişkilerin iyi olduğu dönemde kotanın dolmasından sonra ek kota alındığını hatırlatan Güzelmansur, "İdlib nedeniyle ilişkiler gerginleşince ek kota alınamıyor" dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Güzelmansur şunları söyledi:

"Rusya'ya domates ihracatında yıllık 150 bin ton kota var. Bu ihracatın çoğu da Hatay'ın özverili ihracatçıları tarafından yapılıyor. Önceki yıllarda bu kota dolduktan sonra yapılan girişimlerle arttırılır ihracatçı, üretici, nakliyeci mağdur edilmezdi. Şimdi Rusya ile yaşanan siyasi gerginlik nedeniyle bu gerçekleştirilemiyor. Ticaret Bakanlığı gümrükler vasıtasıyla kotanın dolduğunu duyurmamıştır.

Ne İhracatçılar Meclisi ne de Nakliyeciler Derneği vasıtasıyla muhatap taraflar uyarılmamıştır. Gelinen noktada yüzlerce tır ve şoförümüz, tonlarca domates sınırda tıkanıp kalmış durumdadır. Kısaca, Rusya ile yaşanan gerginlik ve sorumluların gereğini yapmaması ihracatçıyı, üreticiyi, nakliyeciyi, çalışanı mağdur etmektedir.

Buradan Ticaret Bakanlığı'na sesleniyorum: Kotanın arttırılmasını bir an önce sağlayın, bunu sağlayamıyorsanız en azından sınırda bekletilen, orada sıkışıp kalmış şoförlere, araçlara yardımcı olun."

RUS MAKAMLARIYLA YOĞUN ŞEKİLDE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Bunun üzerine toplantıda bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, "Rusya ile domates ihracına ilişkin sorunları biliyoruz ve bunu Rus makamlarıyla son derece yoğun bir şekilde görüşüyoruz. Sayın vekilimizin bahsettiği gibi Suudi Arabistan’la başka ürünlerle ilgili de sorunlar yaşıyoruz. Ticaretimizin önünü tıkayan her türlü gelişmenin söz konusu ülkeler tarafından bu sorunları çözecek tedbirleri almaları noktasında biz her zaman ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz ve Rus makamlarıyla bu konuyu yoğun bir şekilde görüşmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu sorunun bir an evvel çözülmesi için Rus makamlarından en üst düzeyde taleplerde bulunduk. Bu taleplerimizin de takibini yapıyoruz” diye konuştu.

BAĞLANTILI HABERLER