DÜNYA - Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in diş doktoru olan eşinin muayenehanesine tehdit mesajları bırakıldığının açıklandığı gün, Herne kentinde Türk-Alman Parlamenterler Grubu Başkanı Michelle Müntefering’in özel aracı ve seçim kampanyasında kullandığı parti arabası kundaklandı.

Polis tarafından yapılan açıklamaya göre gece saat 02.00 civarında, iki arabaya molotof kokteyl atılmak suretiyle kundaklandı. Gece boyunca geniş bir arama ve tarama operasyonu başlatan polis herhangi bir ize rastlamadı. Saldırının siyasi amaçla yapılıp yapılmadığı bilinmiyor.

MÜNTEFERİNG’TEN AÇIKLAMA

Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre saldırıyı siyah giyimli iki gerçekleştirdi.

Saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Michelle Müntefering, yüksek bir kriminal enerjiyle arabaların yakılması karşısında şaşkınlığa uğradığını belirterek, “Seçimler öncesinde yapılan bu saldırının hedefinde demokratik sistemin tümü bulunuyor” dedi.

MİT TARAFINDAN TAKİP EDİLDİĞİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Geçtiğimiz haftasonunda bölgede CDU adayı Sven Rickert’in iki seçim aracı aynı şekilde kundaklanmıştı. Polis ve savcılık saldırılarla ilgili geniş bir soruşturma başlattı.

SPD eski Genel Başkanı Franz Müntefering’in de eşi olan Michelle Müntefering adı kısa bir süre önce MİT tarafından izlenen Alman milletvekili olarak duyulmuştu. Federal Emniyet Teşkilatı tarafından basına yapılan açıklamada, Müntefering’in MİT tarafından takibe alınan Alman milletvekilleri arasında olduğunu doğrulamıştı. (Evrensel)

İlgili Haber | Gabriel: Erdoğan yanlıları eşimi tehdit ediyor