Vücudunu arayan bir elin tutkulu hikayesi: Bedenimi KaybettimArtı Gerçek

En İyi Animasyon Film dalında Oscar adayı, yılın en yaratıcı, fantezi dolu filmlerinden Bedenimi Kaybettim ile Robert Downey Jr., Antonio Banderas'ın oynadığı Dolittle haftanın filmleri.


Sinemalarda bu hafta 4'ü yerli 9 film vizyona girdi. En İyi Animasyon Film kategorisinde Oscar adaylığı kazanan, Amélie’nin senaristi Guillaume Laurant’ın 'Mutlu El' romanından uyarlanan film 'Bedenimi Kaybettim', eğlenceli bih hikaye olan ve tanınmış zengin oyuncu kadrosuyla eğlenceli film kategorisinde izlenebilecek 'Dolittle' haftanın öne çıkan filmleri.

KARAKOMİK FİLMLER 2

Emanet ve Deli isimlerini verdiği 50’şer dakikalık 2 filmle seyirci karşısına çıkıyor Cem Yılmaz. Elindeki 8 hikayenin 4’ünü çekti. Özge Özpirinçci ve Büşra Develi ile ilk kez çalışan Cem Yılmaz; Özkan Uğur, Cem Davran, Çağlar Çorumlu ve Necip Memili ile bir kez daha aynı hikayede buluşuyor. Emanet'te yetenek yarışmalarıyla şöhret olma hayalinin peşinden koşan Birol’un macerasını; Deli'de ise en büyük hayali aşık olduğu kızın karşısında oturmak olan taksici Güven’in macerasını anlatıyor.


BEDENİMİ KAYBETTİM

Dünya prömiyerini 72. Cannes Film Festivali’nin Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yapan film, bu bölümde büyük ödüle layık görülerek dikkatleri üzerine çekti. En İyi Animasyon Film kategorisinde Oscar adaylığı kazanan film Paris'te Sahne Sanatları okuyan, reklam yönetmenliği ve grafik sanatçılığı ile işe başlayan Jérémy Clapin, kütüphaneci Gabrielle ve kurye Naoufel'in bir kesik elin varlığıyla kesişen hayatlarının hikayesini anlatıyor. Amélie’nin senaristi Guillaume Laurant’ın, Mutlu El – Happy Hand isimli romanından sinemaya uyarladı. Bugüne, sisteme, ironiye, aşka, bedene, zihne, ruha yumuşakça dokunuyor.


DOLITTLE

The Voyage of Doctor Dolittle isimli kitap serisinden, daha önce birçok kez sinemaya uyarlanan, en bilindik 2 filminde Eddie Murphy hayat verdiği Dr. Dolittle’ı bu kez Robert Downey Jr. oynuyor. Filmin oyuncu kadrosunda Robert Downey Jr.’ın yanı sıra Antonio Banderas ve Michael Sheen gibi usta isimlerde bulunuyor. Ayrıca Tom Holland, Selena Gomez, Rami Malek, Kumail Nanjiani, Octavia Spencer, John Cena, Emma Thompson, Marion Cotillard, Ralph Fiennes ve Craig Robinson oyuncu kadrosunda. Film, karısının ölümünden sonra konuşabildiği hayvan dostlarıyla inzivaya çekilen veteriner Dr. John Dolittle'ın, genç Kraliçe Victoria'nın amansız bir rahatsızlığa yakalanmasının akabinde, kendisini bu duruma bir deva bulmak için büyük bir maceranın içerisinde bulmasını anlatıyor.


PERİ: AĞZI OLMAYAN KIZ

Korku türünde filmler çeken genç yönetmen Can Varol bu kez kıyamet sonrası bilim kurgusu ile seyirci karşısına çıkıyor. Santraldeki patlamadan 10 yıl sonra, Büyük Dünya Savaşı devam ederken karantina altındaki bir kasabada yaşayan ve patlamadan dolayı ağızsız dünyaya gelen Peri’nin hayatta kalma mücadelesini anlatan filmde Denizhan Akbaba, Elif Sevinç, Özgür Civelek,Kaan Alpdayı, Sermet Yeşil, Mehmet Yılmaz Ak rol alıyor.


SAKLI GERÇEKLER

Catherine Deneuve, Juliette Binoche, Ethan Hawke, Clementine Grenier ve Ludivine Sagnier'in rol aldığı Saklı Gerçekler'i Hirokazu Kore-eda yönetti. Dram türündeki Fransız yapımı film; genç bir kız ile oyuncu annesi arasındaki birliktelikten yola çıkarak anne-kız ilişkilerini odağına alıyor.


KİRPİ VE SAKSAĞAN SEVİMLİ UZAY KAHRAMANLARI

Rasmus A. Sivertsen'in yönettiği animasyon film Louis & Luca - Mission to the Moon, Ay'a ulaşmak için gerçekleşen uluslararası yarışa mucit Reodor önderliğinde hazırlanan Luca ve arkadaşlarının hikâyesini anlatıyor.


İSTASYON

Kadir Genç ve Volkan Adıyaman'ın yönetmen koltuğunu paylaştığı filmde, kızını öldürenlerden intikam almaya çalışan Hira'nın hikâyesi mercek altına alınıyor. Güneş Özek, Burak Ergün, Volkan Uygun ve Çetin Özdemir rol alıyor.


KUZULAR FİRARDA: UZAY PARKI

Richard Phelan ve Will Becher’in yönetmen koltuğunu paylaştığı animasyon Shaun ve çiftlikteki arkadaşlarının bu kez uzaydan misafirleri Lu-La ile yaşadıkları maceraları anlatıyor.
 

TÜRKLER GELİYOR: ADALETİN KILICI

Mehmet Bozdağ'ın senaryosunu kaleme alıp yapımcılığını üstlendiği, yönetmen koltuğunda Kamil Aydın'ın oturduğu Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı, Fatih Sultan Mehmet'in Avrupa seferlerini anlatıyor.