Windows 95’in 24 Ağustos 1995 tarihindeki duyurusundan bu yana tam 25 yıl geçti. Microsoft'un belki de bizlere sunduğu en önemli işletim sistemi olan Windows 95 tam 25 yıl önce piyasaya sürülmüş ve adeta fırtınalar estirmişti. Microsoft 25 yılda neler değiştiğini kısa bir video ile anlattı.

Windows 95, 24 Ağustos 1995 tarihinde Microsoft’un Redmond kampüsünde lansmanı yapılarak duyurulmuştu. Duyuruyu takip eden bilgisayar meraklıları, Windows 95’i deneyimlemek için Pentium veya 486 işlemciler, çift hızlı CD-ROM’lar ve Sound Blaster ses kartları, IDE veya SCSI sabit sürücüler, arasında seçim yapıyorlardı.

Windows 95 piyasaya çıkar çıkmaz adeta kapış kapış satıldı. Teknoloji marketlerinde oluşan müşteri kuyrukları uzun süre haberlerde gündem olmuştu. Bu işletim sistemi ile beraber halen kullanımda olan Başlat Menüsü, Araç Çubuğu, Çöp Kutusu ve benzeri pek çok temel işletim sistemi parçasının temeli atılmış oldu.

25'inci yıl dönümü videosu ve webcastler, Windows 95'in severleri için iyi bir nostalji seçeneği olacak. Bugün Windows 95 işletim sistemini birkaç nesil hiç hatırlamıyor olsa da, Windows 10 işletim sisteminde sıkça kullandığımız pek çok özelliğe hayat verdiği inkar edilemez bir gerçek.