Çinli emlak devi Evergrande, Cuma günü Hong Kong borsasına gönderdiği yazıda şirketin finansal yükümlülüklerini yerine getirmek için yeterli kaynağa sahip olmadığını belirterek hükümetten yardım istedi.

Şirketin yardım çağrısının ardından Guangdong eyalet hükümeti, Evergrande Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yan'ı görüşmek üzere çağırdı.

Bölgesel hükümetten yapılan açıklamada, şirkete bir çalışma grubu gönderilerek risk durumunun gözlemleneceği, iç kontrolün güçlendirileceği ve normal operasyonların devam ettirileceği belirtildi.

Çin Merkez Bankası da konuyla ilgili bir açıklama yaparak Evergrande'nin sorununun yanlış yönetimden kaynaklandığını belirtti ve tek bir şirketten kaynaklı kısa vadeli risklerin sektörü etkilemesine izin verilmeyeceği vurgulandı.

Evergrande, Hong Kong borsasına gönderdiği yazıda 260 milyon dolarlık ödenmesi gereken borç olduğunu belirtmişti. Şirket kasım ayında vadesi gelen 82.5 milyon dolarlık borcunu ödeyememişti.

Çin hükümeti ve uluslararası piyasalar, Evergrande'nin ödenemeyen borçlarının piyasalarda bir domino etkisi yaratarak yeni bir emlak krizini tetiklemesinden endişe ediyor.