ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının yeniden piyasaları germesi ile Asya cephesinde satışlar ağırlık kazandı.

Yuanın dolar karşısında 11 yıldan bu yana ilk kez 7 seviyesinin üzerine çıkması ABD Başkanı Donald Trump’ın en son tarife tehdidine karşı Pekin’in para biriminin değer kaybetmesine izin verdiği spekülasyonu ile geldi.

Artan kaygılar nedeniyle Çin Yuan'ı yüzde 1 değer kaybederek dolar karşısında son 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Önemli destek noktası olarak görülen 7'yi kıran Çin Yuanı, Amerikan Doları karşısında 7.1097 seviyelerine kadar düştü.

Çin Merkez Bankası (PBOC) açıklamasında, yuanın sepet kurlar karşısında güçlü ve stabil kalmayı sürdürdüğünü belirtti. Ayrıca açıklamada, "Merkez Bankası’nın gerekli tedbirleri almak için yeni araçlar yaratmaya devam edeceği" ifade edildi.

Çin Halk Bankası, kurdaki artışın nedeninin Çin ürünlerine getirilen ek vergiler olduğunu açıkladı. Banka, döviz kurunun sabit bir seviyede tutulması konusunda ise güven problemi olmadığını kaydetti.

TİCARET ANLAŞMASINDAN UMUT KESİLDİ Mİ?

Ancak bazı uzmanlar bu gelişme ile, ticaret savaşında "kur cephesinin" açılabileceği görüşünde.

Capital Economics'ten Julian Evans-Pritchard, Çin Halk Bankası'nın, ABD ile "ateşkes" müzakereleri sürdüğü sırada yuanın değer kaybını önlemeye çalışmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Reuters haber ajansına konuyu değerlendiren Pritchard, "7 seviyesini korumaya çalışmayı bırakmış olmaları, bir ticaret anlaşmasından da umudu kestiklerini gösteriyor" dedi.

Hong Kong'daki Mizuho Bank'tan Ken Cheung da "Çin Halk Bankası, yuanın değerinin azalmasına tamamen yeşil ışık yakmış durumda" dedi.

Beyaz Saray, Pekin'i, piyasa müdahaleleri ile yuanı düşük tutmakla ve bu yolla adil olmayan ticaret avantajları elde etmekle suçluyor.

Çin ise bu suçlamayı reddediyor.

NEREDEYSE TÜM ÇİN ÜRÜNLERİ EK VERGİ KAPSAMINDA

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile devam eden ticaret savaşında, 1 Eylül tarihinde devreye girecek yeni bir ek gümrük vergisi duyurusunu geçen hafta yaptı.

300 milyar dolar değerinde Çin ürününü kapsayan bu ek vergi açıklaması uygulamaya geçtiğinde neredeyse tüm Çin menşeili ürünler ilave vergi kapsamına alınmış olacak.

Trump'ın ek vergi açıklaması, iki ülke yetkilileri arasında Şanghay'da yapılan ilk müzakere süreci sonrası gelmişti.

İki ülke arasında eylül ayında yeni bir görüşme trafiği başlayacak.