Bilimsel mütalaa, sanığın 'Zerin intihar etti' iddiasını çürüttü

Bilimsel mütalaa, sanığın 'Zerin intihar etti' iddiasını çürüttü
Eskişehir'de ikinci kattaki evin penceresinden düşen Zerin Kılınç'ın şüpheli ölümüne ilişkin dava için hazırlanan 'bilimsel mütalaa', sanığın 'intihar etti' iddiasını çürüttü. Raporda, "Olayı, sanığın ifadeleriyle açıklamam mümkün olmamıştır" denildi.

Engin ÖZMEN/ ESKİŞEHİR, (DHA)- ESKİŞEHİR'de, 2'nci kattaki evin penceresinden düşen Zerin Kılınç'ın (36) şüpheli ölümüne ilişkin davaya 'Bilimsel mütalaa' hazırlayan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağlar Özdemir'in 68 sayfalık raporu mahkeme dosyasına girdi. Özdemir'in raporunda, sanığın, 'İntihar etti' söylemlerine ilişkin, "Zerin Kılınç'ın KGYS güvenlik kamerası kayıtlarına yansıyan düşme hareketinin ve otopsi sırasında saptanan yaralanmasını Yılmaz Sazak'ın anlatımındaki düşme pozisyonu ve hareketi ile açıklamak mümkün olmamıştır" denildi.

Eskişehir'de Yılmaz Sazak ile oturan, 36 yaşındaki Zerin Kılınç, geçen yıl 20 Haziran'da saat 21.30 sıralarında, binanın ikinci katındaki dairenin penceresinden düştü. Sağlık ekiplerinin Eskişehir Şehir Hastanesi'ne kaldırdığı Kılınç, kurtarılamadı.

ONCA DELİLE RAĞMEN ÖNCE SERBEST BIRAKILDI

İlk otopsi incelemesinde; Kılınç'ın yüksekten düşmeye bağlı olarak öldüğü belirlendi. Soruşturmada evdeki incelemede, yerde ve kapıda kan lekeleri, cam kırıkları, kırılmış kül tablası olduğu tespit edildi. Ancak sanık ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Sanığın serbest bırakılmasında siyasi bağlantılarının da etkili olduğu iddia edildi. Ancak konunun basında yer alması ve delillere dikkat çeken haberlerin ardından Yılmaz Sazak 7 ay sonra yeniden gözaltına alındı. Sazak, bu kez 'Kasten öldürme' suçlamasıyla tutuklandı.

'OLAYI, SANIĞIN İFADELERİYE AÇIKLAMAK MÜMKÜN OLMAMIŞTIR'

Eskişehir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davada, Zerin Kılınç'ın aile avukatı Ahmet Seyhan, yüksekten düşerek ölen Şule Çet davasında da rapor hazırlayan Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağlar Özdemir'den 'Bilimsel mütalaa' istedi. Prof. Dr. Çağlar Özdemir'in 15 Haziran'da tamamladığı ve içerisinde olayın canlandırmasına ilişkin görsellerin de yer aldığı 68 sayfalık rapor mahkemeye sunuldu.

Zerin Kılınç'ın şüpheli görülen ölümü üzerine olaydan 7 ay sonra tutuklanan sanık Yılmaz Sazak'ın ifadesinde, "Sağ ayağını önceden pencereye atmış, sol ayağını da pencereye doğru çekiyordu" sözleri hatırlatıldı. DHA'nın aktardığına göre, raporda, şu değerlendirmeye yer verildi: "Zerin Kılınç'ın düşme hareketini ve otopsi sırasında saptanan yaralanmaların Yılmaz Sazak'ın anlatımındaki düşme pozisyonu ve hareketi ile açıklamak mümkün olmamıştır. Hareketinin rotasyonel devamlılığı dikkate alındığında, ayakların üst, kafanın alt planda olduğu değerlendirilmiştir. Kafanın iş yeri tabelasına çarpabilmesi için kafa aşağı şekilde vücut eklem hareket sınırlarını aşan zorlama bir pozisyonla atlaması gerekir. Bu şekilde düşme ile vücut pozisyonu ve rotasyonu hareketini açıklamak mümkün bulunmamaktadır."

Eskişehir 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın duruşması 10 Temmuz’a ertelenmişti. (DHA)

Öne Çıkanlar