Mahkeme kadın cinayetinde sanığa ‘sadakatsizlik’ indirimi yaptı

Mahkeme kadın cinayetinde sanığa ‘sadakatsizlik’ indirimi yaptı
Yayınlanma:
A+ A-
Adana'da 20 yıldır beraber yaşadığı Hülya Güllüce'yi öldüren sanık Abdullah Kaya müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Heyet, Güllüce'nin sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığını belirterek, 'haksız tahrik' indirimi uyguladı, ceza 18 yıla indi.

Artı Gerçek - Hülya Güllüce, 4 Ekim 2020'de tabanca ile başından ve vücudunun çeşitli yerlerinden vurularak katledildi. Güllüce'nin dini nikahla beraber yaşadığı inşaat ustası Abdullah Kaya kısa süre sonra cinayette kullandığı tabanca ile polise gidip teslim oldu. Kaya'nın emniyetteki ifadesinde; eşinin bir süredir kendisini aldattığından şüphelendiğini öne sürdü.

Abdullah Kaya, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Abdullah Kaya hakkında 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Kaya'yı 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet, Kaya ile Güllüce'nin Ç.D. ile ilişki yaşayarak sadakat yükümlülüğe aykırı davrandığını belirterek, 'haksız tahrik' indirimi uygulayıp, sanığın hapis cezasını 18 yıla indirdi.

'SANIK CİNAYETİ ADIM ADIM TASARLAMIŞ'

Hülya Güllüce’nin ailesinin avukatı Oya Tekin, karara itiraz ederek, "Dosyanın sevk maddesi, 'kasten öldürme' suçundandı. 2 yıl önce biten bir ilişki var. Hülya, ayrılmak istediğini defalarca söylüyor. Sanık, bunu bir türlü kabul etmiyor. Hatta sanığın beyanında geçtiği gibi yataklar dahi ayrılmış. İlişkisi olduğunu da karşı tarafa söylüyor. Hülya'yı ölümle tehdit ediyor. 'Ya benimsin ya da kara toprağın' düşüncesiyle işlenmiş bir cinayet. Ayrıca cinayette 'tasarlama' da vardı. Sanık cinayeti adım adım tasarlamış. Mahkemede bunu öne sürdük. Fakat tasarlama dikkate alınmadığı gibi bir de haksız tahrik hükümleri uygulandı. Kızının odasının kapısını cinayet öncesi telle bağlaması, mutfakta silahı saklaması tasarlamaya yönelik hareketler. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası çıkması gerekiyordu. Karar istinafa gitti, sürecin takipçisi olacağız" dedi.(DHA)

Öne Çıkanlar