Nurettin Yıldız'a hakimden suç duyurusu: 'Sözleri suça teşviktir'

Nurettin Yıldız'a hakimden suç duyurusu: 'Sözleri suça teşviktir'
Yayınlanma:
A+ A-
Kadınları hedef alan sözleriyle tepki çeken Nurettin Yıldız, bir kadına açtığı davayı kaybetti. Hakim ayrıca Yıldız'ın sarf ettiği "Dayak yiyen kadın sabaha kadar şükretsin" sözleriyle ilgili suç duyurunda bulunulması kararı verdi.

Artı Gerçek - Kadınlara yönelik sözleriyle tepki çeken Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, Twitter'dan kendisini eleştiren kadına açtığı davayı kaybetti. Davanın hakimi ayrıca Yıldız hakkında 'suça alenen teşvik' suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.

Nureddin Yıldız, geçtiğimiz yıllarda sarfettiği, "kadınların, eşlerinin onları dövüp rahatlamasına müsamaha gösterildiği için sabaha kadar şükretmesi gerekir", sözlerine cevaben Twitter'da R.K isimli kadının "senin gibi iti dinleyenlere yazıklar olsun" demesi üzerine hakaret davası açtı.

YILDIZ'A 'SUÇA TEŞVİK'TEN SUÇ DUYURUSU

Oda TV'de yer alan habere göre, R.K., İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. Davaya bakan hakim, Nurettin Yıldız’ın kullandığı ifadelerin, kadınlara şiddeti meşrulaştırdığını, sanığın da kadın olması sebebiyle bu söylemlerden dolayı tahrik ve teşvik edilmesi nedeniyle suça konu ifadeleri kullandığının altını çizerek, ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

İstanbul İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde davaya bakan hakim, Yıldız'ın sözlerinin tahrik unsuru taşıdığına, "şuç işlemeye alenen teşvik" ve "suçu ve suçluyu övme" suçlarını oluşturduğunu belirterek, Nurettin Yıldız hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Hem kadının davasını düşürüldü hem de Yıldız hakkında suç duyurusu kararı verildi.

GEREKÇELİ KARARDA 'KADIN DÜŞMANLIĞI' VURGUSU

Hakimin gerekçeli kararında ise şu ifadeler yer aldı:

"Nurettin Yıldız, kadınların kocaları, erkek arkadaşları, ağabeyleri ya da babaları tarafından şiddete maruz kalmalarının, günümüzün hukuk ve ahlak değerleriyle bağdaşmadığını bilecek konumdadır. Yıldız’ın, kadına şiddeti övmeye ya da tasvip etmeye yönelik anlayışın, kadın erkek eşitliğinin geçerli olduğu hukukumuzda kabul edilemeyeceği, kadın erkek eşitliğinin yaşamın her alanında yan yana olduğundan, cinsiyet ayrımcılığına güncel yaşamda yer yoktur. Günümüzün ahlaki ve hukuki değerleri arasından ilk çağlarda uygulanan kadın dövmenin yeri olmaz. Aksi düşüncenin kabulü, toplumda kadın düşmanlığına dönüşecektir."

Nurettin Yıldız daha önce de benzer sözleriyle tepki çekmişti. Yıldız, kadınların araç kullanmasını 'Ahlaki sıkıntı' olarak tanımlamış ve şunları söylemişti:

"Dinimizin hükümleri açısından tek sorun, kadının direksiyonda yanında mahremi yokken 90 km'den fazla araç kullanmasıdır. Çünkü Peygamber Efendimiz kadının 90 km den fazla bir yere bir tane iki tane üç tane kadında olsa yanında mahremi olmadığı sürece gitmesini yasaklamıştır. İstanbul'dan Bolu'ya bir hanımefendi araç kullanarak, veya başka bir bayanın aracına binerek gidemez." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar