Aşık Veysel Yılı için AKM'de özel konser: 'Uzun İnce Bir Yoldayız'

Aşık Veysel Yılı için AKM'de özel konser: 'Uzun İnce Bir Yoldayız'
Yayınlanma:
A+ A-
Aşık geleneğinin en büyük temsilcilerinden halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, vefatının 50'nci yılında düzenlenen "Uzun İnce Bir Yoldayız" konseriyle anıldı.

Artı Gerçek - Aşık Veysel Şatıroğlu ölümünün 50'nci yılında, 2023 Aşık Veysel Yılı kapsamında Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen konserde müzisyen Ümit Yılmaz'ın, Senfonik Anadolu Orkestrası eşliğinde seslendirdiği şarkılarla anıldı. Aşık Veysel'in hayatına dair kısa video gösterimiyle başlayan konserde Yılmaz, Aşık Veysel'in animasyon görüntüsüyle şarkı söyledi.

Yılmaz, büyük ozanın 'Sen Bir Ceylan Olsan', 'Güzelliğin On Para Etmez', 'Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana', 'Çoktan Beri Hasretin Çekerim', 'Kara Toprak' ve 'Uzun İnce bir Yoldayım' gibi sevilen bestelerini seslendirdi.

Ünlü sanatçı ayrıca Aşık Veysel için yazdığı "Veysel'e" türküsünü de müzikseverlerin beğenisine sundu.

'AŞIK VEYSEL HER ZAMAN BENİM SAZIMIN TELİNDE BİR PARÇADIR'

Yılmaz, 2023'ün Aşık Veysel yılı olması nedeniyle böyle bir etkinlik fikrinin ortaya çıktığını belirterek "Her sene konserlerde böyle etkinlikler yapıyoruz ama bu sene farklı bir şey yapalım, Aşık Veysel'i hayalimizdeki gibi yaşayalım, sahneye taşıyalım düşüncesiyle başladı fikir." dedi.

Yılmaz, "Hayalimdeki yapmak istediğim her şeyi bu akşam burada yaşadık. Aşık Veysel her zaman benim sazımın telinde bir parçadır." değerlendirmesinde bulundu.

Yetkin Dikinciler ise sadece 2023'ün değil, her senenin Aşık Veysel yılı olduğunu vurgulayarak, "Ozanlar ve sanatçılar bu toprakların birikimini bizimle çağları aşan bir şekilde paylaşırlar. Biz de izleyicilerimizle ve gönüllerini açan herkesle Aşık Veysel'in hayallerine ortak olduk, Ümit hocamla birlikte." ifadelerini kullandı. (AA)

Öne Çıkanlar