'Bakur' davası: Çayan Demirel'in adli kontrol tedbiri kaldırıldı

'Bakur' davası: Çayan Demirel'in adli kontrol tedbiri kaldırıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mayıs 2022 04:19
A+ A-
'Konuşma yetisinin çok zayıf olduğunun ve görme sorununun fiziksel olarak gözlemlendiğini' belirten mahkeme, yönetmen Çayan Demirel'in adli kontrol tedbirini kaldırdı.

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel'in birlikte yönettikleri "Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR" adlı filmde "örgüt propagandası" suçlamasıyla yeniden yargılandıkları davanın ilk duruşması dün Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 

Batman 2. ACM, 18 Temmuz 2019'da Mavioğlu ve Demirel'e ayrı ayrı 4 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. İstinaf mahkemesi, Şubat 2022'de Mavioğlu ve Demirel'e fazla ceza verilmesi ve indirim uygulanmaması nedeniyle yerel mahkemenin kararını bozmuştu.

Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel

P24'ün aktardığına göre Çayan Demirel ile avukatları Meral Hanbayat ve Gül Altay'ın hazır bulunduğu duruşmaya Mavioğlu'nun avukatı Rozerin Seda Kip SEGBİS'le katıldı.

Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses'in de hazır bulunduğu duruşmada söz alan Çayan Demirel, istinaf mahkemesinin bozma kararını yerinde bulduğunu ve önceki savunmasını tekrarladığını belirterek beraatini istedi.

Çayan Demirel'in avukatları Hanbayat ve Altay, müvekkillerinin engellilik durumunun mahkemece gözetilmesi gerektiğini belirterek Demirel'in yüzde 99 engelli raporunun bulunduğunu hatırlattılar. Mavioğlu'nun avukatı Rozerin Seda Kip, ağırlaştırıcı tüm sebeplerin ceza kararında kullanılmasına itiraz etti ve müvekkilinin beraatini istedi.

Mahkeme heyeti Çayan Demirel'in adli kontol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Heyet, Demirel'in konuşma yetisinin çok zayıf olduğunun ve görme sorunu olduğunun fiziksel olarak gözlemlendiğini belirtti.

Rozerin Seda Kip de müvekkili Mavioğlu için adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti. Ancak mahkeme, Mavioğlu'nun duruşmaya gelmemiş olmasını göz önünde bulundurarak bu talebi reddetti.

Yeniden görülen Bakur davasında bir sonraki duruşma 22 Eylül 2022'de görülecek. 

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile yönetmen Çayan Demirel'in yönettiği, yapımcılığını Ayşe Çetinbaş'ın üstlendiği 92 dakikalık "Bir Gerilla Belgeseli: BAKUR" (Kuzey) belgeseli 21 Mart 2013 Diyarbakır Newroz'unda PKK lideri Abdullah Öcalan'ın PKK'ye geri çekilme çağrısıyla başlıyor. 2013 yılında başlayan belgesel hazırlıkları iki yıl sürdü ve eser 2015 yılında seyirciyle buluştu.

Belgesel 34. İstanbul Film Festivali'nde yarışma dışı kategorisinde gösterilecekti. Ancak İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), belgeselin gösterimini iptal etti, gerekçe olarak Kültür ve Turizm Bakanlığının 11 Nisan'da gönderdiği "kayıt tescil belgesi" konusundaki uyarı yazısını gösterdi.

İptal edilen gösterim tarihinde izleyiciler, Atlas sineması önünde toplandı, daha sonra film gösterimi yerine forum yapıldı.

Salondaki forumun ardından Cezayir Toplantı Salonu'nda sinemacılar ortak bir toplantı düzenledi ve "Nefesim Kesilene Kadar" ve "Homo Politicus" ekipleri boykot kararını uyguladı.

Belgeselin gösteriminden iki yıl sonra, filmin iki yönetmeni Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel ile Batman'daki film gösteriminden sorumlu Dicle Anter'e "örgüt propagandası" suçlamasıyla dava açıldı.

Öne Çıkanlar