British Museum'a açılan soruşturma tamamlandı: 2 bin eser çalındı

British Museum'a açılan soruşturma tamamlandı: 2 bin eser çalındı
British Museum'dan çalınan eserlerle ilgili başlatılan soruşturma tamamlandı. Müze yönetiminden yapılan açıklamaya göre inceleme sonucunda, çoğu antik Yunan ve Antik Roma koleksiyonlarından oluşan 2 bin objenin çalındığı ya da hasar gördüğü tespit edildi.

Artı Gerçek - Hırsızlık skandalıyla aylardır gündemden düşmeyen müzede, Antik Yunan ve Antik Roma koleksiyonlarıyla birlikte, kataloglanmamış mücevher ve takıların da bulunduğu 2 bin eserden şimdiye kadar sadece 351 objenin iadesinin sağlandığı belirtildi.

British Museum Mütevelli Heyeti Başkanı George Osborne, BBC'ye yaptığı açıklamada, hırsızlıklarla ilgili şüphelendikleri bir personelin ise kendileriyle iş birliği yapmayı reddettiğini söyledi. Bu kişinin işten çıkarıldığını ifade eden Osborne, olayın aydınlatılması için sorumlu olduğu düşünülen personelin neyi amaçladığını öğrenmeye çalıştıklarını ancak buna bir yanıt alamadıklarını söyledi.

EBAY'DE SATILAN TARİHİ ESERLERİN SATIŞINDAN 100 BİN STERLİN ELDE EDİLDİ

Soruştırmada, eserlerin sanal müzayede sitesi eBay'de satıldığı da ortaya çıktı. Devam eden adli soruşturma nedeniyle çalıntı eserlerle yapılan ticaretin boyutu açıklanmasa da, BBC'nin bildirdiğine göre şüphelinin eBay'deki satıştan 100 bin sterlin (116 bin euro) elde ettiği tahmin ediliyor.

British Museum'a ait eserleri eBay'de keşfeden ve iki yıl önce müze yönetimini uyaran bir antikacı, eserlerin ortalama 50 sterlinden (50 euro) alıcı bulduğunu ifade etti.

Hırsızlık olayının Ağustos ayında ortaya çıkması üzerine, 2016 yılından bu yana görevde bulunan müze müdürü Hartwig Fischer istifa etmişti. (DW Türkçe)

Öne Çıkanlar