Diyarbakır'daki baraj gölünün su altı güzellikleri kayda alındı

Diyarbakır'daki baraj gölünün su altı güzellikleri kayda alındı
Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki Dicle Baraj Gölü'nde dalış yapan Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan, birçok medeniyetin izlerini taşıyan ilçenin sualtı güzelliklerini belgeledi.

Artı Gerçek - Dalışsevenlerin en gözde mekanlarından biri olarak dikkatleri çeken Dicle Baraj Gölü havzasında bulunan Eğil ilçesindeki baraj gölü, su altındaki kalıntıları nedeniyle tercih ediliyor.

4.jpg

Tahsin Ceylan, gerçekleştirdiği dalış sonrasında yaptığı açıklamada, baraj gölünün girişinde su altında kalmış mezarlık, cami ve medrese bulunduğunu aktardı. Su altında yer alan bu kalıntıların ziyadesiyle sağlam olduğu ve dalışseverler açısından bir cazibe merkezi oluşturacağını söyledi.

7.jpg

Baraj gölünün sualtı faunasına ilişkin de önemli bilgiler paylaşan Ceylan, gölün ciddi bir balık popülasyonuna da ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Dalışlar sırasında gölün buna benzer tüm güzelliklerini görmenin de mümkün olacağını söyledi.

5.jpg

Anadolu Ajansı'nın paylaştığı habere göre, Su altında asılı duran sağlam köprünün üzerinden palet vurarak geçmenin mümkün olduğunu kaydeden Ceylan, dalış sırasında, 30-35 metre derinlikte en ufak bir tahribata uğramamış değirmen görmenin heyecanının ise tarifsiz olduğunu aktardı.

3.jpg

Kral mezarlarının yarı su altı, su üstü panoramik çekimler için çok ideal bir mekan olduğunu aktaran Tahsin Ceylan, bölgenin doğaseverlerin yeni destinasyonu haline geldiğini dile getirdi.

8.jpg

9.jpg

6.jpg

11.jpg

2.jpg

13.jpg

Öne Çıkanlar