'Emin Barın: 'Ne Senden Rüku Ne Benden Kıyam' sergisi 31 Mayıs'a kadar uzatıldı

'Emin Barın: 'Ne Senden Rüku Ne Benden Kıyam' sergisi 31 Mayıs'a kadar uzatıldı
Kaligrafik modernizmin öncüsü olan hat sanatçısı Prof. Dr. Mehmet Emin Barın'ın eserlerinin yer aldığı "Emin Barın: 'Ne Senden Rüku Ne Benden Kıyam" sergisi 31 Mayıs'a kadar uzatıldı. Küratörlüğünü Ali Kayaalp'in üstlendiği sergide 230 eser bulunuyor.

Artı Gerçek - İBB Kültür ve İBB Miras tarafından düzenlenen 'Emin Barın: Ne senden Rüku, Ne Benden Kıyam' sergisi, Artİstanbul Feshane'de ziyaretçilerle buluşmaya devam ediyor.

c231c8d274cf3e3f80e7715fac736948.jpg

2 AYDA 80 BİN ZİYARETÇİ

Zafer Yıldırım aile koleksiyonu ile Barın Han aile arşivine ait Emin Barın eserlerinden oluşan bir seçkinin ziyarete açıldığı sergi, iki ayda yaklaşık 80 bin ziyaretçiyi ağırladı.

Küratörlüğünü sanat tarihçisi Ali Kayaalp'in üstlendiği sergide, Barın'ın Türk grafik sanatındaki ustalığını, hattatlık ve cilt restorasyonundaki bilgisini yansıtan yaklaşık 230 eseri yer alıyor.

deef8b37407ba31dedaa5392b3b60d48.jpg

Sergi 31 Mayıs'a kadar pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.30'da ücretsiz ziyaret edilebilir.

EMİN BARIN HAKKINDA

​İstanbul’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde ve Almanya’da aldığı eğitimlerin ardından uzun süre kendini grafiker olarak tanımlayan Emin Barın, 1940’lı yıllarda Latin harfli yazılar üzerine çalışmalar yürüttü. 1960’ların başlarında, uzun süredir ilgi duyduğu hat sanatı ve Arap alfabesi üzerine çalışmalar yapmaya başlayan Barın’ın Arap harfli yazı çalışmaları, birbiriyle yakın bağlantı içinde icra ettiği üç alanda belirginleşiyor: Celî Divanî yazıları, Kûfi yazıları ve kendisinin “Serbest Yorumlar” olarak adlandırdığı, Batı’daysa daha sonradan Kaligrafik Modernizm olarak adlandırılan ifade biçimi. Usta sanatçının bu üç alanda icra ettiği, hem klasik hat estetiğini gelenekten fazla uzaklaştırmadan ürettiği hem de bahsedilen estetiğin dışına çıkarak geometrik formların evrimiyle grafik bir anlam kazandırdığı eserlerinden oluşan geniş bir seçki, Emin Barın: “Ne Senden Rükû Ne Benden Kıyam” sergisiyle izleyiciye sunuluyor. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar