İBB'ye bağlı dört müze, 100 gün boyunca ücretsiz ziyaret edilebilecek

İBB'ye bağlı dört müze, 100 gün boyunca ücretsiz ziyaret edilebilecek
Yayınlanma:
A+ A-
İBB iştiraki Kültür AŞ, Cumhuriyet'in 100. yılı için, işletmesindeki müzelerde 'müze girişi kampanyası' başlattı. Ziyaretçiler, 100 gün boyunca Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk ve Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni ücretsiz ziyaret edebilecek.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cumhuriyet'in 100'üncü yılı sebebiyle dört müzenin 100 gün boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebileceğini duyurdu.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında, İstanbul'un tarihî hazinelerini daha fazla insanla buluşturmak amacıyla İBB iştiraklerinden Kültür AŞ, özel bir kampanya düzenliyor. Özel olarak hazırlanan "müze girişi kampanyası" kapsamında yerli ziyaretçiler 2 Ekim itibarıyla 100 gün boyunca Yerebatan Sarnıcı, Şerefiye Sarnıcı, Miniatürk ve Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni sabah 11.00'e kadar ücretsiz ziyaret edebilecekler.

Restorasyonla koruma altına alınan Yerebatan Sarnıcı; 1600 yıllık Şerefiye Sarnıcı; Panorama 1453 Tarih Müzesi ile eserlerin minyatürlerinin sergilendiği Miniatürk'te geçerli olacak kampanyadan yararlanmak için Radar İstanbul üzerinden alınan kodun girişte gösterilmesi gerekiyor.

İBB Kültür AŞ Genel Müdürü Murat Abbas, kampanyayla ilgili olarak, "Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün bundan tam 100 yıl önce kurduğu Cumhuriyet'i yaşamanın ve yaşatmanın heyecanıyla müzelerimizde ücretsiz ziyaret kampanyası başlatıyoruz. İşletmemizdeki müzelerde geçerli olacak bu özel kampanya ile Türkiye'nin dört bir yanından ve İstanbul'dan gelen misafirlerimizi tarihi ve kültürel bir yolculuğa davet ediyoruz. İstanbul'un zengin mirasını ve tarihini daha yakından tanıma fırsatı sunarak Cumhuriyet coşkusunu hep birlikte paylaşmak istiyoruz" dedi.

Müzeler hakkında;

SUYA YANSIYAN TARİH: YEREBATAN SARNICI

İstanbul'un tarihî yarımadasında yer alan; günümüze ulaşabilen erken dönem mimarlık örneklerinden ve dünyanın önemli kültür miraslarından biri olarak kabul edilen Yerebatan Sarnıcı, yenilenen yüzüyle yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini görüyor. Çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda restore edilen tarihi sarnıç, büyüleyici atmosferinde ev sahipliği yaptığı etkinlikler ile ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

1600 YILLIK MİRAS: ŞEREFİYE SARNICI

Dünyanın 360 derece projection mapping (projeksiyon haritalaması) sisteminin entegre edildiği en eski yapı olan Şerefiye Sarnıcı, ziyaretçilerine sıra dışı bir müze deneyimi yaşatıyor. 1600 yıllık tarihin sanat ve teknolojiyle buluştuğu atmosferde büyüleyici bir deneyim sunan sarnıç, Günümüze Şerefiye Sarnıcı ve Su Medeniyeti İstanbul adlı 2 farklı mapping (haritalandırma) gösterimi ile ziyaretçilerini karşılıyor.

Fotoğraf: DHA

3 BOYUTLU BİR MÜZE DENEYİMİ: PANORAMA 1453 TARİH MÜZESİ

29 Mayıs 1453 sabahı, dijital bir yorumla yeniden hayat buldu. Dünyanın ilk tam panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, "Sultan Mehmed'in Rüyası" isimli projection mapping gösterisi ile deneyimlenebilen bir müze kimliği kazandı. Ziyaretçilerine 3 boyutlu bir müzecilik deneyimi yaşatan, Konstantinopolis'i fethetme tutkusunun adım adım nasıl gerçeğe döndüğüne odaklanan görsel bir şölen sunuyor. Aynı zamanda Fatih Sultan Mehmed'in 542 yıl önce poz vererek hazırlattığı Costanzo da Ferrara madalyonuna ev sahipliği yapıyor.

ZAMANIN DURDUĞU YER: MİNİATÜRK

Miniatürk Antik Çağ'dan Roma'ya ve Bizans'a, Selçuklu'ya Osmanlı'ya değin, bu topraklarda hüküm sürmüş ve iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan zengin mimari mirası bir araya getiriyor. (DHA)

Öne Çıkanlar