İskoçya'da bir müzeden çalınan tablo yıllar sonra bulundu

İskoçya'da bir müzeden çalınan tablo yıllar sonra bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Glasgow kentinde 1989 yılında bir müzeden çalınan Children Wading adlı eser yıllar sonra bulundu. Tennants Auctioneers adlı müzayede evinde satışa çıkarılınca çalıntı olduğu tespit edilen eser, Glasgow Müzesi'ne teslim edildi.

Artı Gerçek - İskoçya'nın Glasgow kentinde bir müzeden çalınan Robert Gemmell Hutchison imzalı Children Wading adlı tablo 30 yılı aşkın bir zaman sonra geri döndü. 1989 yılında, şu anda kapalı olan Haggs Castle Museum’a camdan tırmanarak giren hırsızlar tarafından çalınan tablonun çalıntı eser listesinde olduğu, Tennants Auctioneers üzerinden satışa çıkarılınca anlaşıldı.

GLASGOW MÜZESİ'NE TESLİM EDİLDİ

ArtDog'da yer alan habere göre, geçen günlerde bir aile tabloyu Tennants Auctioneers adlı kurum üzerinden satışa sunmaya kalktı. Kurum Art Loss Register’ın aranan tablolar listesine bakınca eserin çalıntı olduğunu fark etti. Ancak ailenin eserin çalıntı olduğundan haberi yoktu. Bunun üzerine Art Loss Register ile birlikte hareket eden Tennants Auctioneers tablonun Glasgow Museums’a iade edilmesini sağladı. Yakın zamanda da Glasgow Museums’dan 3.7 milyon değerindeki bir Auguste Rodin heykeli kaybolmuştu.

HIRSIZLAR MÜZEYE CAMDAN GİRMİŞTİ

Çalındığında 9 bin 721 dolar değerinde olan tablo, yıllar sonra bulunarak Glasgow Museums’a verildi. Children Wading 1989’daki soygunda başka birçok eserle birlikte çalınmıştı. Hırsızlar önce alarm sistemini devre dışı bırakmış, ardından merdivenle müzeye tırmanıp camdan içeri girmişti. Müze de 1998 yılında kapandı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar