Kızılderili Şiiri Antolojisi yayınlandı

Kızılderili Şiiri Antolojisi yayınlandı
Yayınlanma:
A+ A-
Simurg Art Yayınları tarafından basılan Kızılderili Şiiri Antolojisi'nde, 13 farklı Kızılderili kabilesine mensup şairin şiirleri var.

Artı Gerçek - 'Kızılderili Şiiri Antolojisi' kitabı türlü zorluğa rağmen sesini ve kültürünü koruyan bir halkın şiirsel izlerini taşıyor.

Şiirlerin toparlanması, seçimi ve Ali Kartal tarafından yapılan titiz çevirisi uzun bir zaman dilimini alan kitap sayesinde Amerikan yerlilerinin kültürü ve edebiyatı üzerine fikir sahibi oluyoruz.

ffbsg1jwaaa9fxk.jpg

Amerikan Kızılderililerinin kültüründe şiir, “mitolojik” konularla harmanlanmış ve müziğin ayrılmaz bir parçasıdır. Şiirler, ölüm törenleri ve ergenlik kutlamaları gibi ritüel törenlerde ve çocuk ninnilerinde okunur. Kızılderili şiirinin kavramları doğaya yakındır ve “Büyük Ruh” hakkında konuştuklarında doğal güçlere atıfta bulunurlar, bu nedenle şiire hâkim dil ve sanatları doğa çemberinde biçim bulmuştur. Kızılderili şiiri, edebiyatında metodolojik yöntemler açısından irdelendiğinde; şiir ve retoriğin gelişimindeki psişenin genel sorununu ve onu etkileyen belirli tarihsel koşulları önemlidir.

Sipariş için: http://simurgart.com

(KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar