Kuru Otlar Üstüne Altın Koza'da prömiyerini yaptı: Filmlerimin taşrada geçtiği konusu abartılıyor

Kuru Otlar Üstüne Altın Koza'da prömiyerini yaptı: Filmlerimin taşrada geçtiği konusu abartılıyor
Yayınlanma:
A+ A-
96'ıncı Akademi Ödülleri'nde Türkiye'nin adayı olan Nuri Bilge Ceylan imzalı Kuru Otlar Üstüne filminin prömiyeri 30'uncu Adana Altın Koza Film Festivali'nde yapılan gösterimle gerçekleştirildi. Ceylan ve film ekibi izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Artı Gerçek - Bu yıl 30'uncusu gerçekleştirilen Adana Altın Koza Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın dünya prömiyerini 76'ncı Cannes Film Festivali'nde yapan ve başrol oyuncusu Merve Dizdar'a 'En iyi Kadın Oyuncu' ödülünü getiren son filmi Kuru Otlar Üstüne'nin Türkiye prömiyeri gerçekleştirildi.

Aynı zamanda 96'ıncı Akademi (Oscar) Ödülleri'nde, En İyi Yabancı Film kategorisinde Türkiye'nin adayı olan filmin ülke çapındaki ilk gösterimine yönetmen Ceylan ve film ekibi de katıldı.

GELİR DEPREM BÖLGESİNE BAĞIŞLANACAK

Film biletlerinin satışından elde edilen gelirin İhtiyaç Haritası aracılığıyla deprem bölgelerine ulaştırılacağı gösterim yedi salonda aynı anda gerçekleştirildi. Tüm salonların kapalı gişe olduğu ve biletlerin günler öncesinden satıldığı filmi izleyenler arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Nuray Karalar’ın yanı sıra Halil Ergün, Mert Fırat, Gani Müjde, Berkay Ateş, Özge Acar, Yeliz Arman. Gülay Avşar da vardı.

2zfeaqeyruo4-xzrue8ena.webp
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar

Prömiyerin ardından konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, film ekibine ve Ceylan'a teşekkür etti. Tüm yönleriyle Adana seyircisine "muhteşem bir film izlettiklerini" belirten Karalar şunları söyledi:

“Sayın Merve Dizdar’a, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına sağladığı haklar sayesinde, kadınlarımızın neler yapabileceğini, Cannes Film Festivali gibi bir organizasyonda bütün dünyaya bir kez daha gösterdiği için çok teşekkür ediyorum. Filenin sultanlarından sonra oyuncumuz Merve Dizdar’ın Cannes Film Festivali’nde aldığı en iyi kadın oyuncu ödülü ayrıca gururlanmamızı sağladı. Sayın Nuri Bilge Ceylan’a özellikle teşekkür ediyorum, Altın Koza’yı zenginleştirdiniz. Kuru Otlar Üstüne’nin prömiyerini Adana’da yapmanız bizim için büyük anlam taşıyor. Altın Koza kapsamında gösterilen ve ücretli girişi olan tek film Kuru Otlar Üstüne oldu, çünkü gelir deprem mağdurlarına gidecek.”

on-sj9qfq02ztpj5ybmj5a.webp

Film sonunda dakikalarca ayakta alkışlanan film ekibi, yönetmen Nuri Bilge Ceylan ve senarist Ebru Ceylan ile birlikte sahneye gelerek, Esin Küçüktepepınar’ın moderatörlüğünde seyircilerin sorularını yanıtladılar.

Nuri Bilge Ceylan ‘’Adana’yı çok severim. Entelektüel birikiminden belli. Türkiye’nin en çok sanatçının çıktığı şehir. Burada prömiyer yaptığım için çok mutluyum’’ dedi.

'FİLMİN FİNALİ BÖYLE DEĞİLDİ'

Filmin çıkış noktası için "Tesadüflerle oldu’’ diyen Nuri Bilge Ceylan, "Ben okul işlerinden kurtulmak istiyordum. Ahlat Ağacı’nı birlikte yazdığımız Akın’ın, askerlik sırasında tuttuğu notları vardı. Onları okudum ancak film yapmayı düşünmedim önceleri. Sonra sonra, yapsam mı, duygusu geldi. Herhalde yapmam dedim. Yazdığımız en uzun senaryo oldu. 250 sayfayı buldu. Kurguda senaryo atmayı sevmiyorum. Bu büyük bir özgürlük. Başka taraflardan kısıp her şeyi çekmeye karar verdim. O kadar çok şey çektik ki beş saat oldu. Ama çok farklı sahneler vardı, mesela final böyle değildi. En çok para harcadığımız sahneler filme girmedi. Çok kalabalık sahneleri sevmiyorum. Filmin sonu Merve’de bitiyordu Deniz’e döndük" dedi.

f6lzo0w-rkehybo7xcgtcw.webp

'BU FİLMİN HERHANGİ BİR YERİNDE OLMAK BİLE BENİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİYDİ'

Cannes’da ‘’En İyi Kadın Oyuncu’’ ödülünü alan Merve Dizdar, seyircinin alkışları arasında; Nuri Bilge Ceylan filminde olmanın kendisi için çok büyük bir şans olduğunu söyledi. Dizdar ‘’Nuri Bilge hocayla çalışma fırsatı yakaladığım için çok mutluyum. Filmin herhangi bir yerinde olmak bile benim için çok önemliydi. Nuri Bilge Ceylan’ın anlattığı hikayeler herkese dokunuyor." dedi.

'FİLMLERİM İÇİN HEP TAŞRADA ÇEKİLİYOR KONUSU ÇOK ABARTILIYOR'

Seyircilerin sorularını da yanıtlayan Nuri Bilge Ceylan, filmlerinin taşrada geçmesi üzerine gelen bir soruyu ‘’Filmlerim için hep taşrada çekiliyor konusu çok abartılıyor. İnsan her yerde aynıdır. Her zaman da aynıydı. Değişmeyen şeyler var, ben onlar üzerine film yapıyorum. Yazacak şey bulamayanlar var, bu tuzaklara düşmemeleri gerekiyor. Taşrada olmuş, olmamış ne fark eder? Nerede geçtiğinin önemi yok ki. Aynı şeyler her yerde yaşanabilir’’ şeklinde yanıtladı.

Öne Çıkanlar