Kütahya'daki Aizanoi Antik Kenti'nde 2 bin yıllık makyaj malzemeleri bulundu

Yayınlanma:
A+ A-
Aizanoi Antik Kenti'ndeki kazılarda Roma dönemi kadınlarının 2 bin yıl önce kullandığı bijuteri ürünleri ve makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlere ait kalıntılar bulundu. Kazı Başkanı "Buluntular kentin ticari ve sosyal yapısına ışık tutuyor" dedi.

Artı Gerçek - Kütahya Çavdarhisar'da bulunan ve 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Aizanoi Antik Kenti'ndeki kazılarda, bu bölgede bulunan ve Anadolu'nun en iyi korunmuş Zeus tapınaklarından biri olan alanın doğusundaki agorada (çarşı) 2 bin yıllık dükkanlara ulaşıldı.

Kazı ve DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gökhan Coşkun "Tamamen açığa çıkardığımız yerin parfüm, bijuteri ve makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlerinin satıldığı bir dükkan olduğunu tespit ettik. Buradaki kazıda çok sayıda parfüm şişesiyle karşılaştık." dedi.

Anadolu'daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı'na ev sahipliği yapan antik kentteki kazılar, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) tarafından Gürok Turizm ve Madencilik ile Halk Yatırım sponsorluğunda sürdürülüyor.

'BULUNTULAR KENTİN TİCARİ VE SOSYAL YAPISINA IŞIK TUTUYOR'

Yürüttükleri kazı çalışmalarında, bu dükkanların ne zaman ve nasıl inşa edildiğine dair bilgilere de ulaştıklarını söyleyen Coşkun, "Sadece dükkanların içinde değil, çevresinde de çalışmalarımız sürüyor. Bu çalışmalar esnasında da çeşitli yazıtlarla karşılaşıyoruz. O yazıtlar da bize bu dükkanların hangi yüzyılda kurulduğunu, inşa edildiğini, hangi yüzyıllar arasında faal olduğuna ilişkin bilgi veriyor." dedi.

08-nisan-05-eylul-08-aa-32221073.jpg

Agoradaki dükkanların kentin ticari ve sosyal yapısına ışık tuttuğunu aktaran Coşkun sözlerine şöyle devam etti:

"Tamamen açığa çıkardığımız yerin parfüm, bijuteri ve makyaj malzemeleri gibi kozmetik ürünlerinin satıldığı bir dükkan olduğunu tespit ettik. Buradaki kazıda çok sayıda parfüm şişesiyle karşılaştık. Bunun haricinde bijuteri ürünleri var. Bunların içinde özellikle kadınların kullandıkları saç iğneleri, kolye gibi ürünlere ait çeşitli boncuklar yer alıyor."

KAZIDAKİ BULUNTULAR ROMALI KADINLARIN MAKYAJ MALZEMELERİ

Kazıda ele geçirilen malzemelerin türlerine değinen Prof. Dr. Coşkun, özellikle allık, far gibi makyaj ürünlerine rastlamalarının karşılaştıkları en şaşırtıcı bulgular olduğunu belirterek "Tabii ki bunlar çok iyi korunmuş durumda karşımıza çıkmıyor. Bazen bir milimetrelik bazen iki milimetrelik parçalar halinde bulunuyorlar. Kazıda tamamen bütünlüğünü korumuş bir parça da bulduk. Antik Roma İmparatorluğunda allık ve far gibi makyaj malzemelerinin genellikle istiridye kabuklarının içine konularak kullanıldığını biliyoruz. Bizim kazdığımız dükkanda da yine bol sayıda istiridye kabuğu karşımıza çıktı." ifadelerini kullandı.

08-nisan-05-eylul-08-aa-32221067.jpg

'ANTİK DÖNEMDE DE KADINLAR MAKYAJ YAPIYORDU'

Coşkun, kırmızı ve pembe tonlardaki renklerin çoğunlukta olduğunu, 10 farklı renkte makyaj boyası bulduklarını belirterek, "Bu dükkanda yaptığımız çalışmalar bize şunu söylüyor aslında, insan hep aynı insan. Antik dönemde de kadınlar makyaj yapıyordu, kolyeler takıyordu, saçlarını güzel gösterecek şekilde dizayn ediyordu" diye konuştu. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar