Mısır'da soylulara ait olmayan en eski mumya bulunmuş olabilir

Mısır'da soylulara ait olmayan en eski mumya bulunmuş olabilir
Yayınlanma:
A+ A-
Mısırlı arkeologlar, başkent Kahire yakınlarındaki Sakkara'da kraliyet mensuplarına ait olmadığı bilinen en eski mumyayı keşfetmiş olabilir. 4300 yıllık mumyanın yanında üç yeni mezar, çeşitli heykeller ve değerli eşyaların da keşfedildi.

Artı Gerçek - Arkeologlar, Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki Sakkara bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda 4 bin 300 yıldır açılmamış bir lahit içinde altın varak kaplı bir mumya bulduklarını duyurdu. Antik Sakkara bölgesindeki çalışmaları yürüten ekibin başındaki eski Mısır Tarihi Eserler Bakanı Zahi Havas, "Bulunan mumya Heka Şibs (Hekashepes) isimli bir adama ait ve kraliyet mumyaları dışında bugüne kadar bulduğumuz en eski ve en bütünlüklü mumya olduğunu düşünüyoruz" dedi.

mezar.jpg

Havas, "yapılan kazılarda üç mezar daha keşfedildiğini" belirterek, "dokuz heykel ve bazı değerli eşyaların da bulunduğunu" sözlerine ekledi.

HEYKELLERİN KİME AİT OLDUĞU BELİRLENEMEDİ

Zahi Havas keşifler hakkında bilgi vermek için düzenlediği basın toplantısında, eserlerin 5'inci Firavun Hanedanlığı (Milattan Önce 2487 ile M.Ö. 2449 arası) ile 6'ncı Firavun Hanedanlığı (MÖ 2345 ile MÖ 1821 arası) dönemine dayandığını söyledi. Havas, "Keşfedilen dokuz heykelin kireçtaşından yapıldığını ve üzerlerinde nakış olmadığı için kime ait olduğunun tespit edilemediğini" sözlerine ekledi.

heykel.jpg

ÜÇ MEZAR DAHA BULUNDU

Sakkara'nın güneyindeki gömü alanında yürütülen çalışmalarda 15 metrelik bir kuyunun dibinde keşfedilen Heka Şibs'in mumyasıyla beraber üç mezar daha gün yüzüne çıkarıldı.

misir-kuyu.jpg

Antik nekropolde ortaya çıkarılan mumyaların en büyüğünün, bir rahip, müfettiş ve soyluların danışmanı olan Kunumcedef adlı bir adama ait olduğu düşünülüyor. Keşfedilen bir diğer mumya ise Meri adlı 'Sarayın ulu liderinin yardımcısı ve sırların koruyucusu' olan üst düzey bir saray görevlisine ait. Bir hakim ve yazar olan Fetek isimli üçüncü mumya ise, şu ana kadar bulunan mumyalar arasında en büyüklerden biri. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar