Jüri üyesi Murat Uyurkulak: 'Geleceğin yönetmenleri Altın Koza'da yarışıyor'

Jüri üyesi Murat Uyurkulak: 'Geleceğin yönetmenleri Altın Koza'da yarışıyor'
Yayınlanma:
A+ A-
30. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali kapanışa yaklaşırken jüri üyelerinden yazar ve senarist Murat Uyurkulak festivali değerlendirdi. Uyurkulak, "Geleceğin yönetmenleri burada yarışıyor. Güzel filmler izledik. Benim için şaşırtıcıydı" dedi.

ADANA - Bu yıl 30'uncusu gerçekleştirilen Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali devam ediyor. Ana Yarışma bölümünün bu seneki jüri üyeleri arasında yer alan yazar ve senarist Murat Uyurkulak, festivale dair gözlemlerini paylaştı ve bu yılki yarışma seçkisini değerlendirdi.

Adana'ya ilk kez festival için geldiğini söyleyen Uyurkulak, "Daha önce Mersin’in Tarsus ilçesine gittiğimde havaalanından uçmuştum ama Adana'ya hiç gelmemiştim. Son derece kozmopolit, modern ve keyifli bir şehirle karşılaştım. Modern yüzü çok belirgin bir şehir. Kendimi iyi hissettim burada" dedi.

murat-uyurkulak12-41-00.jpg
Senarist ve Yazar Murat Uyurkulak

'FİLM SAYISI GEÇEN SENEYE GÖRE FAZLAYDI.. AĞIR BİR MESAİ OLDU'

Festivali değerlendiren Uyurkulak, “Ulusal yarışmada her gün iki üç film izledik. Ulusal yarışma için konuşabilirim. Film sayısı biraz fazlaydı. Geçen sene sekizmiş, bu sene 11 sanırım. Ön jüri bazı filmlere kıyamadı. O anlamda biraz zorlayıcı oldu, ağır bir mesai oldu" diye konuştu.

'ALTIN KOZA'NIN GENÇ VE YENİ YÖNETMENLER İÇİN ÖNEMİ VAR'

Altın Koza Film Festivali'nin genç yönetmenler için önemli olduğunu vurgulayan Uyurkulak, şöyle dedi:

"Takip edebildiğim kadarıyla zaten Altın Koza'nın nispeten daha genç, daha yeni yönetmenler için bir önemi var. Amiyane tabirle geleceğin yönetmenleri burada yarışıyor. Antalya'yla arasında bir bölge bölüşümü var gibi gözüküyor. Bu sene de izlediğimiz filmlerin hemen hemen hepsi bu tanıma uygun filmlerdi. İlk filmlerdi ya da genç yönetmenlerin filmleriydi. Çok güzel filmler izledik gerçekten. Benim için şaşırtıcıydı, olumlu anlamda şaşırtıcıydı. Memnunum." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar