Sahil Güvenlik kaldırmıştı: Huzursuz Poseidon heykeli ekimde yeniden denizle buluşacak

Sahil Güvenlik kaldırmıştı: Huzursuz Poseidon heykeli ekimde yeniden denizle buluşacak
Yayınlanma:
A+ A-
İklim krizine dikkat çekmek amacıyla Büyükada açıklarında sergilenmeye başlayan 'Huzursuz Poseidon' heykeli, sahil güvenlik tarafından yerinden söküldü. Deniz ulaşımını sekteye uğrattığı gerekçesiyle kaldırılan heykel, ekimde yeniden sergilenecek.

Artı Gerçek - Sanatçı Genco Gülan'ın 10 Eylül'de Büyükada vapur iskelesi açıklarında sergilenmeye başlayan 'Huzursuz Poseidon' heykeli, vapur ve teknelerin denizdeki manevra kabiliyetini kısıtladığı gerekçesiyle sahil güvenlik tarafından kaldırıldı.

Antik Yunan ve Ortadoğu felaket tanrılarını selamlayan "Huzursuz Poseidon" heykeli, İklim felaketlerine dikkat çekmek amacıyla vapur iskelesinden denize zincirlenmiş şekilde suların arasında bir görünüp bir kaybolarak ada sakinlerini ve günübirlik ziyaretçileri karşılıyordu.

Ancak eser sergilenmeye başladığı hafta, teknelerin manevralarını engellediği gerekçesiyle Sahil Güvenlik ekipleri tarafından söküldü. 80 x 35 x 35 cm boyutlarındaki heykel, Antik Yunan'ın denizler ve depremler tanrısı Poseidon'u simgeliyor.

ArtDog'un haberine göre, eylül ayı boyunca sergilenmesi planlanan heykel ile ilgili Adalar Sanat İnisiyatifi tarafından yapılan açıklamada; "Huzursuz Poseidon'un ekim ayında ait olduğu yer olan Adalar'da denizle yeniden buluşacağı" kaydedildi.

İnisiyatif ayrıca, bu proje ile Adalar'ı 365 gün sanatla hareketli bir bölge haline getirmeyi ve sanat turizmini geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar