Müzisyen Erdoğan Emir de devletin ‘sakıncalı’ listesinde

Müzisyen Erdoğan Emir de devletin ‘sakıncalı’ listesinde
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 02:09
A+ A-
Emniyet, Erdoğan Emir konseri için yapılan başvuruya 'o kişi ‘kırmızı kalem’le işaretli' diyerek izin vermedi.

RIFAT DOĞAN


KÜLTÜR-SANAT - Aydın Nazilli’de bulunan Alevi Kültür Derneği, 5 Mayıs Cumartesi günü müzisyen Erdoğan Emir’in katılımıyla konser düzenlemek istedi. Dernek yetkilileri izin için önce kaymakamlığa daha sonra emniyete başvurdu.

Konsere izin vermeyen emniyet yetkililerinin Emir için "Bu kişi kırmızı kalem ile işaretlidir, burada bu sanatçıyı çıkaramazsınız" ifadesini kullandığı öğrenildi. OHAL’i de gerekçe gösteren emniyet yetkililerinin "Bu konseri yapamazsınız, aksi taktirde OHAL kapsamında resmi işlem yapacağız" dediği bunu da dernek yöneticilerine ilettiği belirtildi.

‘BU KİŞİ KIRMIZI KALEMLE İŞARETLİ’

Konserinin yasaklanma gerekçesini Artı Gerçek’e değerlendiren Erdoğan Emir, "Yasağın gerekçesi konusunda resmi bir yazı da talep ettik ancak vermediler. 'Kırmızı kalem' sakıncalı anlamına geliyor. Bu aslında devletin bir yaklaşımı. Bize nasıl baktığını gösteriyor" dedi.  

Emir emniyet yetkililerinin kendisi için kullandığı ‘kırmızı kalem’ ifadesi için de "Başvuruyu yapan arkadaşların bizimle paylaştığı bilgiye göre oradaki yetkililer izin için başvurulduğunda bu sanatçı "kırmızı kalem" işaretlidir diyorlar. "Kırmızı kalem" sakıncalı anlamına geliyor. Bu aslında devletin bir yaklaşımı. Bize nasıl baktığını gösteriyor. Bu zihniyeti 80’lerde 90’larda da gördük. Bugün o günlerin aynısını yaşıyoruz" diye konuştu.

‘OHAL GEREKÇESİYLE KONSERLERİMİZ YASAKLANIYOR’

"OHAL’i gerekçe göstererek konserleri iptal ediyorlar" diyen Emir şunları söyledi:

"OHAL gerekçe gösterilerek bir sanatçının kendisini ifade edebilmesi engelleniyor. Toplumla buluşmasına izin verilmiyor ve buna dair hiçbir gerekçe yok. Ege’de Orta Anadolu’da böyle durumlarla karşılaşıyoruz. Konserlerimiz yasaklanıyor. Hiçbir gerekçe sunulmuyor. OHAL’de konserlerimiz yasaklanıyor. Buna benzer sorunları çok yaşıyoruz."

(ARTI GERÇEK)

 

Öne Çıkanlar