Sanatçılardan 'köpeklerin uyutulması' teklifine tepki: Neden akla ilk yok etmek gelir

Sanatçılardan 'köpeklerin uyutulması' teklifine tepki: Neden akla ilk yok etmek gelir
AKP tarafından hazırlanan ve sokak köpeklerinin "uyutulmasını" öngören yasa teklifine tepki gösteren sanatçı Sezen Aksu, bu konuda bir mektup yazdı. Aksu mektubunda, "Neden benim sevgili ülkemde çare ararken akla ilk yok etmek gelir” dedi.

Artı Gerçek - Sanatçı Sezen Aksu, yaşam alanları ellerinden alınan ve sokaklarda yaşamak zorunda bırakılan köpeklere ilişkin yeni yasa teklifine tepki gösterdi. Aksu, “Neden benim sevgili ülkemde çare ararken akla ilk yok etmek gelir” dedi.

AKP, sokak hayvanları ile ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanıyor. 'Hayati tehlike oluşturdukları' iddiasıyla sokakta yaşayan köpeklere yönelik hazırlanan yeni düzenlemenin meclise gelmesi bekleniyor. Düzenlemeye göre belediyeler sokakta yaşayan köpekleri toplayacak, barınaklarda bakım ve aşılama işlemi yapılacak, barınaklardaki köpekler için sahiplendirme ilanı verilecek, 30 gün içinde sahiplendirilmeyen köpekler de 'uyutma' adı altında katledilecek.

AKSU’DAN MEKTUP

Çok sayıda kişi yasa teklifi hazırlığına yönelik tepkisini dile getirmeye devam ederken, sanatçı Sezen Aksu da olaya ilişkin bir mektup yazdı. Gazeteci Birsen Altuntaş'ın aktardığına göre; Aksu mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Tarihimizdeki Sivriada hikâyesi vicdanıma, kalbime batıyor… 80 bin köpeğin; kâh bir turiste saldırdılar diye kâh sayıları arttığından, toplanıp Sivriada’ya götürülmelerini, her zaman var olagelmiş iyi insanların çabalarına rağmen açlığa ve ölüme terk edilmelerini okurken seslerini duydum. Biz orayı hak edilmiş sıfatıyla “Hayırsız Ada” diye anarız. Açlıktan olduğu yazılsa da, vefasızlığa attıklarından emin olduğum çığlıkları hepimizin gökyüzünün bir yerlerinde kayıtlı, bundan eminim. Hayırsızlığın başı ademoğlunca tutulmuş, adanın günahı yok.

Bir asırdan fazla zamanın affına sığınacak yüzümüz de… Neden benim sevgili ülkemde çare ararken akla ilk yok etmek gelir… Sezen Aksu…”

'BELEDİYELERE GÖREVİNİ YAPTIRAMADINIZ DİYE BEDELİNİ HAYVANLARA ÖDETEMEZSİNİZ'

Yasa değişikliği teklifine Ajda Pekkan'dan da tepki geldi. Pekkan paylaşımında şu yanıtı verdi:

"Hayvanseverler sandığınız gibi Facebook, Instagram'da hayvan sayfaları olan insanlar değildir. 15 tane sahte hesap yürütüp bütün gün sokak hayvanlarına düşmanlık eden insanların lafına bakıp hareket ediyorsunuz. Hata yapıyorsunuz. Bu ülkede daha önce hiç karşı karşıya kalmadığımız vicdanlı merhametli milyonlarca insan, sonu ne olursa olsun asla buna izin vermeyecektir ki bunu savunmak için hayvansever olmak gerekli değil, vicdanlı olmak yeterlidir. Ayrıca Enam Suresi 6/ 38 hayvanlarında Allah'ın ümmeti olduğunu buyuran peygamber efendimizin ümmeti olduğumuzun altını çizelim. Haksız yere bir serçeyi öldürenden Allah kıyamet gününde hesap soracaktır. Yıllardır yapılmayan kısırlaştırmalar da artan nüfusu çözmeyi beceremeyince onları öldürmeye karar veremezsiniz. Belediyelere görevini yaptıramadınız diye bedelini hayvanlara ödetemezsiniz."

'ANLAMAMAK YA DA ANLAMAMAYA YATMAK KEPAZELİK'

Teklife bir tepki de Ceylan Ertem'den geldi. Ertem, sosylam medya hesabından yaptığı paylaşımda "Köpekleri savunanlar, çocuk parçalamayı savunanlarmış Ne alakası var Gerizekalı! Tane tane anlatıyoruz yıllar oldu, bu kadar ‘anlamamak’ ya da anlamamaya yatmak kepazelik. Çocuk tecavüzcüleri, çocuk katilleri ile ilgili kılını kıpırdatmaz ama Evde çekirdek çitler" yazdı. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar