Dersim'deki Kale Köyü Kalesi Urartu tarihine ışık tutuyor

Dersim'deki Kale Köyü Kalesi Urartu tarihine ışık tutuyor
Yayınlanma:
A+ A-
Dersim'in Mazgirt ilçesindeki Kale Köyü Kalesi, milattan önce 9 ve 6. yüzyıllarda hüküm sürmüş Urartulara ait izler barındırıyor.

Artı Gerçek - Dersim'in Mazgirt ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Kale Köyü'nde tepelik bir alana kurulan tarihi kale, hem kentin tarihi hem de turistik açıdan kente canlılık katıyor.

Kalenin üst kısımlarda duvara işlenmiş çivi yazısı ve süslemeler, kaya mezarları, merdiven kalıntıları ve oyularak yapılan 3 oda yer alırken tabanında ise yaklaşık 30 metrelik dehliz bulunuyor.

Yılın belirli dönemlerinde bölgeye gelen ziyaretçiler kalede gezinti yaparak fotoğraf çekiyor.

thumbs-b-c-c6838a62195412feebc93fff18e1e40e.jpg

"150 tescilli varlığın 25'i Mazgirt'te yer alıyor"

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Hakan Ulaşoğlu'nun, verdiği bilgilere göre; Kale Köyü'ndeki kale milattan önce 7'nci yüzyıla tarihlendiriliyor.

2022-10-aa-29219181.jpg

Kalenin Urartular Dönemi'nden izler taşıdığını ifade eden Ulaşoğlu, "Kalemizde merdivenler, sarnıç ve kaya mezarları gibi yapılara rastlamaktayız. Özellikle haziran ve ekim ayı aralığında kale ve çevresi turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor." diyor ve ekliyor: "İlimiz genelinde 150 tescilli varlığın 25'i Mazgirt'te yer alıyor." Bu vesileyle, Mazgirt'in tarihi ve kültürel miras açısından önemine vurgu yapmış oluyor.

2022-10-aa-29219195.jpg

Ulaşoğlu, kentin tarihi ve kültürel varlıklarını tanıtmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda çalışmalar yürüttüklerini de anlatıyor.

2022-10-aa-29219184.jpg

"YERLİ VE YABANCI TURİST SAYISINDA BÜYÜK ARTIŞ YAŞANIYOR"

Dersim'in güzelliklerini resmi sosyal medya hesapları aracılığıyla çok sayıda kişiye ulaştırıldığını aktaran İl Kültür Müdürü, kentin konaklama konusunda sorunlarının olduğunu, tesislerde yeterince oda ve yatak bulunmadığını belirtiyor. Son yıllarda kentin yerli ve yabancı turist sayısında büyük artış yaşandığını, bu artışı karşılayabilmek için konaklama tesislerine ihtiyaç olduğunu belirtiyor. (AA)

Öne Çıkanlar