18 işçinin vefat ettiği madenin sahibi AKP’den aday adayı

18 işçinin vefat ettiği madenin sahibi AKP’den aday adayı
Yayınlanma:
A+ A-
Ermenek'te 2014'te 18 işçinin vefat ettiği maden faciasıyla ilgili tutuklanan ve daha sonra tahliye edilen Cenne Linyit Kömür İşletmeleri sahibi Abdullah Özbey, AKP'den aday adayı oldu.

Artı Gerçek - Karaman’ın Ermenek ilçesinde 2014 yılının Ekim ayında 18 işçinin öldüğü maden faciasıyla ilgili tutuklanan ve beş yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Ermenek Cenne Linyit Kömür İşletmeleri sahibi Abdullah Özbey, AKP'den Konya milletvekili aday adayı oldu.

Aday adaylığına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Özbey, şunları yazdı:

“Haydi Bismillah… Büyük ve güçlü Türkiye yolunda 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde AK Partimiz'den Konya Milletvekili Aday Adaylığım hayırlı olsun inşallah. Türkiye'nin yüzyılında Konya'mızdan bu kutlu yolda, bu kutlu davamızda tüm ülkemize hayır getirecek işlerimizde milletimize hizmetkâr olmak niyetiyle Allah yolumuzu açık eylesin.”

NE OLMUŞTU?

Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Pamuklu Köyü Cenne Mevkii’ndeki Has Şekerler Madencilik’e ait linyit ocağında 2014 yılı Ekim ayında su basması sonucu 18 işçi vefat etmişti.

İddianamede yer alan tutuklu sanıklar; Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey, Ermenek Cenne Linyit Madencilik şirketi işletme müdürü Mehmet Zeybek'in de bulunduğu 14 sanık hakkında ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak' suçundan 20- 25 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

2016 yılında yapılan duruşmada avukatının istemi üzerine Abdullah Özbey Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Mahkemenin verdiği cezalara yapılan itirazlar üzerine, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi'nde 13 Eylül 2017'de görülen karar duruşmasında sanıkların cezaları artırıldı. Maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey'in 11 yıl üç ay olan cezasını 19 yıl üç aya çıkarttı. Yaşananların ardından tutuklanan Abdullah Özbey, beş yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar