Ahbap doğruladı: Kızılay'dan 2050 tane çadır satın alınmış

Ahbap doğruladı: Kızılay'dan 2050 tane çadır satın alınmış
Ahbap Derneği, bölgeye çadır götürmemekle eleştirilen Kızılay'ın, deposundaki çadırları para karşılığı sattığı iddiasını doğruladı. Açıklamada, "2050 çadır için sözleşme yaptık. Hemen bölgeye yolladık" denildi. Levent de konuya ilişkin açıklama yaptı.

Artı Gerçek - Haluk Levent'in kurucusu olduğu Ahbap Derneği sosyal medyadan, Kızılay'ın depremin üçüncü günü derneğe çadır sattığı iddialarına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Dernek iddiaları doğrulayarak "Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik" dedi.

HALUK LEVENT: HERKES CAN DERDİNDE SOĞUKTAN DONARKEN...

Haluk Levent de paylaşımı alıntılayarak, "Her şey burada arkadaşlar. Biz o akşam herkes can derdinde soğuktan donarken 'bu çadırları satın almalı mıyız ya da almamalı mıyız?' lüksüne sahip değildik olamazdık da. Ve satın alıp bölgeye gönderdik. Yaptığımız her işlem kanuni ve doğru" ifadelerine yer verdi.

'KIZILAY DA BU ŞİRKETTEN ÇADIRLARI FATURALI SATIN ALIYORLARMIŞ'

Levent devamında şu ifadelere yer verdi:

"Birkaç saat sonra öğrendik. Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş. Kızılay'ın alt iştiraki olan tüzel kişilikmiş. Kızılay da bu şirketten çadırları faturalı satın alıyorlarmış. Ahbap da aynı yöntemle toplanan bağışlarla bu şirketten satın alma gerçekleştirmiştir. Zaten sitelerinde açıklama bulunuyor.

Ve Kızılay yetkilileri bana 'bu toplanan paralarla hammadde ve kumaş satın alınıp tekrar çadır üretilip vatandaşa ücretsiz olarak dağıtılıyor' dediler. Bilginize. Tüm süreç böyle yaşandı."

'DERNEĞİMİZ TÜM ÜLKE ÇAPINDA ÇADIR ÜRETEN FİRMALAR İLE TEMASA GEÇTİ'

Ahbap'ın Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"6 Şubat 2023 günü ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve toplam on ili etkileyen deprem nedeniyle depremden zarar gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyacını karşılayabilmek için tüm ülke seferber olmuş, Derneğimiz de tüm ülke çapında çadır üreten firmalar ile temasa geçmiştir.

Ancak; depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın olağanüstü düzeyde olması nedeniyle ülkemizdeki tüm çadır üreticilerinin mevcut stokları vatandaşlarımızın mağduriyetlerini karşılayamamıştır.

'KIZILAY'LA SÖZLEŞMEYİ YAPTIK VE 2050 ÇADIRI BÖLGEYE GÖNDERDİK'

O tarihte iletişime geçtiğimiz firmalarda hemen o sabah deprem bölgesine gönderebileceğimiz çadırlar yoktu. En erken 1 hafta içinde yetiştireceklerdi.

Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik. Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan’dan 1232 adet (8 tır) çadır öncelikle en yakın şehirler olan Adıyaman ve Kahramanmaraş’a; Ankara'dan da 918 adet (8 tır) çadır Hatay’a gönderilmek üzere 10 Şubat'ta yüklendi ve aynı gece dağıtıldı."

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Murat Ağırel, Maraş merkezli depremlerin üçüncü gününde Kızılay'ın Haluk Levent'in başkanlığını yaptığı, afet bölgesindeki çalışmalarını sürdürerek depremzedelere destek olan Ahbap’a 46 milyon TL'lik çadır satışı yaptığını iddia etti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar