AKP kulislerinde konuşulanlar: Kayırılan şirketler, delinen ihale kurallar, yüksek maliyetli alımlar

AKP kulislerinde konuşulanlar: Kayırılan şirketler, delinen ihale kurallar, yüksek maliyetli alımlar
Gazete Pencere yazarı Babacan, seçimin ardından ikinci parti konumuna düşen iktidar partisi AKP içinden aktardı: "Kamu ihalelerinin mercek altına alınacağı belirtiliyor. Kayırılan şirketler, delinen ihale kuralları, yüksek maliyetlerle yapılan alımlar..."

Artı Gerçek - 31 Mart yerel seçiminde oldukça ağır kayıplar yaşayan AKP içinden çatlar sesler çıkmaya devam ederken bazı AKP'li isimler de faturayı birbirine kesme yarışına girdi.

Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan da, yerel seçimlerde ikinci parti konumuna düşen AKP’de, yenilginin sebeplerinden biri olarak gösterilen emekli maaşlarına zam yapılmaması meselesinin Merkezi Yönetim Kurulu'ndan (MYK) Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sorulduğunu yazdı.

Babacan'ın aktardığına göre Mehmet Şimşek ise seçim sonuçlarında sadece ekonominin etkili olmadığını, memura çok iyi zam verildiğini ancak memur şehri Ankara’da Mansur Yavaş’ın yüzde 60 oyla kazandığını söyledi.

Emekli maaşlarına zam yapmak için de yurt dışından yüzde 50 faizle borçlanılması gerektiğini söyleyen Şimşek’in, “Böyle yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik” dediği iddia edildi.

Mehmet Şimşek’in kamu maliyesi açısından uygulayacağı politikalar konusunda önünde engel kalmadığını belirten Babacan, “Bakalım, bakanlıklar, bürokrasi en önemlisi de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na bu tasarruf önlemlerini uygulatabilecek mi?” sorusunu yöneltti.

KAMU İHALELERİ MERCEK ALTINA ALINACAK

Babacan, AKP kulislerinde bile artık kayırılan şirketlerin, delinen ihale kurallarının ve yüksek maliyetlerle yapılan alımların konuşulduğuna dikkat çekti.

“Sorunun sadece tasarrufla yönetilemeyeceğini anlaşılmış olmalılar ki, DMO alımları ve kamu ihalelerinin de mercek altına alınacağı belirtiliyor” diyen Babacan, Şimşek’in parti yönetimine bildirdiği ekonomi planını şöyle aktardı:

“Kamuda tasarruf konusundan taviz vermeyeceğiz. Bugünden itibaren bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmeyecek. Her kurum, bakanlık ve belediyeler, bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Sadece fiziki gerçekleşmesi yüzde 60-70’in üzerinde olan yatırımlara ödenek verilecek. Bunun dışındakiler bekleyecek.

Yeni kamu binası alınmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Bu konuda gelecek ödenek talepleri reddedilecek. Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Kamuda araç tasarrufu en çok önem verdiğimiz konulardan biri. Kiralama veya yeni araç alımında çok katı kurallar var. ‘Öncelikle ellerindeki mevcut araçları satın, yerine o zaman yenisini alın’ diyoruz. Toplantılar, seminer ve konferansları her kurum kendi binası içinde kendi bulunduğu yerde yapacak. Zorunlu yurt dışındaki organizasyonlara da personel sınırı olacak…”

Babacan, toplantıda savunma alımlarındaki fiyatların çok yüksek olduğundan şikayet edildiğini de aktardı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar