AKP'nin seçim hesabında 6284 krizi: Özlem Zengin iktidar kanadının da hedefinde

AKP'nin seçim hesabında 6284 krizi: Özlem Zengin iktidar kanadının da hedefinde
Yayınlanma:
A+ A-
İktidara yakın Yeni Akit yazarı Say, Özlem Zengin'in Meclis'te olmaması gerektiğini yazdı. Kadınları koruyan 6284 sayılı kanunun ittifak görüşmelerinde pazarlık maddesi haline gelmesi üzerine konuşan Zengin daha sonra tehdit edildiğini söylemişti.

Artı Gerçek - İktidara yakın Yeni Akit yazarı Say, Yeniden Refah Partisi'nin (YRP) Cumhur İttifakı'na katılım şartı olarak sunduğu 6284 sayılı kanun için “Kırmızı çizgimizdir” diyen ve “yüzlerce tehdit mesajı” aldığını söyleyen AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e ilişkin açıklama yaptı.

Twitter hesabından açıklama yapan Say, "Kimle görüşsem, 'Özlem Zengin aday olursa AK Partiye oy vermeyeceğim' diye yemin ediyor" ifadelerine yer verdi.

Özlem Zengin'in, YRP'nin talebi sonrası "kırmızı çizgimizdir" açıklamasına atıfta bulunan Say ardından şu ifadelere yer verdi:

"Bu da vatandaşın kırmızı çizgisi.. AK Parti yönetimi, tabanda çığ gibi yükselen bu tepkiye kulak vermeli. Özlem Hanım da inatlaşmayı bırakıp partinin önün açmalı."

SAY: KADINA ŞİDDET SORUNUNU BATI’DAN DEVŞİRME YASALARLA ÇÖZEMEYİZ

Say ardından gelen 'kadın düşmanı' eleştirilerine de şu sözlerle yanıt verdi:

"Ne alakası var. Kadına şiddet sorununu Batı’dan devşirme yasalarla çözemeyiz. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanması için çıkarılan 6284'e 'Kırmızı çizgimiz' denilmesi kabul edilemez"

Zengin ise bugün gazeteci Murat Yetkin'e yaptığı açıklamada "Bizim mahalle kadınların değiştiğini göremiyor" ifadesini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerini 14 Mayıs tarihi olarak ilan etmesinin ardından, Cumhur İttifakı, seçimlere yönelik çalışma başlatmıştı.

Erdoğan, Cumhur İttifakı'nı genişletmek için Yeniden Refah Partisi (YRP) ve Hür Dava Partisi'ni (HÜDA PAR) ziyaret etmiş ve kendilerine seçim için destek verilmesi talebinde bulunmuştu.

Yeniden Refah Partisi de AKP'nin, kendilerinin önerdiği 30 maddeyi kabul ettiğini iddia etmişti. Bu maddeler arasında kadınları koruyan 6284 sayılı kanunu da yer alıyor.

Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) cumhur ittifakına katılmak için öne sürdüğü 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesi talebine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Deryan Yanık ve AKP Grup Başkan Vekili Özlem Zengin’den gelen itirazlar parti tabanında rahatsızlığa yol açmıştı.

Zengin, Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) '6284' sayılı kanunun değiştirilmesiyle ilgili talebine itiraz ettiği için parti tabanınca hedef gösterilmişti.

16 Mart'ta iktidara yakınlığıyla bilinen A Haber’de konuya ilişkin konuşan Zengin, şunları söylemişti:

"Artık bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Hedef haline geliyorum. Sayın bakanımız açıklama yapıyor, sayın cumhurbaşkanımızın açıklamaları var ama ben bu konuda ne zaman bir şey söylesem normali çok aşan bir hedef olma hali ortaya çıkıyor."

ZENGİN: TEHDİT MESAJLARI ALIYORUM

"Sadece Twitter’dan değil, çok düzenli ve planlı bir saldırıya dönüşüyor. Bununla da kalmıyor, telefonuma yüzlerce tehdit mesajları alıyorum. Bunun ne kadar ciddi bir konu olduğunu bilmiyorum kamuoyu fark ediyor mu.

Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili tartışmayı Saadet Partisi açmıştır. Bugün altılı masaya baktığınız zaman yan yana durduklarında var mı bir çatışmaları? Sayın Akşener, İstanbul Sözleşmesi’nin geleceğini söylüyor. Saadet Partisi’nden en ufak bir ses yok, bir uzlaşma var."

Sunucu Melih Altınok’un "Bu saldırılar muhalefetten mi geliyor?" sorusuna "Hayır" cevabını veren Zengin, şöyle devam etmişti:

"Bu tartışmanın üslubuna itirazım var. Artık bu kanunla ilgili hiçbir şey söylemek istemiyorum. Yorgunum. Yalnızlıktan da yorgunum, camiamızın içinde bulunduğu durumu değerlendirirken de hüzün duyuyorum." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar