Bakan Bozdağ'dan başörtüsü açıklaması: Cumhurbaşkanı'mıza arzı yapıldı, takdir beyefendinin

Bakan Bozdağ'dan başörtüsü açıklaması: Cumhurbaşkanı'mıza arzı yapıldı, takdir beyefendinin
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Anayasa çalışmamız nihayete erdi. Sayın Cumhurbaşkanı'mıza arzı yapıldı. Takdir beyefendinin, grupta açıklayabilir Ama açıklamayabilir de" dedi.

Artı Gerçek - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklama yaptı.

Bakan Bozdağ, Diyarbakır Cezaevi'yle ilgili olarak, “Bu cezaevi, 1978'de yapılmış; ama 1980 darbesi sonrası maalesef hiç kimsenin arzu etmediği hikayelere, acılara, hak ihlallerine mekanlık etmiş. Böyle bir cezaevini açık tutmak Türkiye için iyi bir şey değildi. Zaten biz tedbirimizi aldık, sonra tahliye ettik başka yere aktardık. Şimdi Kültür ve Turizm Bakanlığımız orayı bir hafıza müzesi yapacak" diye konuştu.

'ULUCANLAR'DAN DAHA KAPSAMLI OLACAK'

Diyarbakır Cezaevi'nin, Ulucanlar Cezaevi Müzesi benzeri mi olacağı sorusunu yanıtlayan Bozdağ, "Belki oradan daha büyük daha kapsamlı. Çünkü burası 50 dönüm, 49 bin küsur metrekare var. Tabii orijinal hali muhafaza edilecek; ama sonradan inşa edilen binalar var, etrafına sonradan yapılan ekler var. Oralar yeniden ele alınacak. Tabii depreme dayanıklı mı değil mi, buna dair bir analiz yapılacak. 1978 yapımı olduğu için ona göre güçlendirilecek. Diğer çalışmalar yapılacak. Kütüphane, kültür merkezi; yani orası normal müze olduğunda fazla işlemeyebilir. Ama bir yandan kültür merkezi, bir yandan kütüphane, bir yandan müze, bir yandan da diğer donatı alanlarıyla orası bölge için son derece önemli bir yer haline gelecek" dedi.

ARZI YAPILDI

Anayasa değişikliğiyle ilgili Kabine'de sunum yapıp yapmadığının sorulması üzerine, "Çoktan yaptık" diyen Bakan Bozdağ, "Anayasa çalışmamız nihayete erdi. Sayın Cumhurbaşkanı'mıza arzı yapıldı. Takdir beyefendinin, grupta olabilir, daha sonra olabilir. Bu hafta grup yok zaten. Grupta açıklayabilir; ama açıklamayabilir de" yanıtını verdi. Bozdağ ayrıca, alternatif anayasa değişiklik teklifleri ile ilgili soruya "Tekleşti" yanıtını verdi. Bozdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kamuoyuna açıklamasının ardından Meclis'e sunulacağını söyledi.

2 MADDEDE DEĞİŞİKLİK

Anayasa'nın aile ile ilgisi 41'inci maddesinin 1'inci fıkrasının değiştiğini aktaran Bozdağ, inanç hürriyetiyle ilgili 24'üncü maddeye de 2 yeni fıkra eklendiğini söyledi. Bozdağ, değiştirilen maddeye 'başı açık' ve 'başı kapalı' şeklinde telaffuzların eklenme ihtimali ile ilgili, "Göreceksiniz; ama şunu söyleyeyim, hem başı açık olan hem başı örtülü olan herkes için anayasal teminat getiriyoruz" değerlendirmesinde bulundu. (DHA)

Öne Çıkanlar