CHP kulisi: Atilla Kart da Kurultay’da aday olacak iddiası

CHP kulisi: Atilla Kart da Kurultay’da aday olacak iddiası
Yayınlanma:
A+ A-
Özgür Özel ve Örsan Öymen'in ardından, eski CHP milletvekili Atilla Kart'ın da genel başkanlık yarışında parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olacağı iddia edildi.

Seda TAŞKIN


ANKARA - Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) kurultay ve yerel seçim takvimi işlerken, genel başkanlığa talip olan isimler de resmen adaylıklarını ilan etmeye başladı. CHP Genel Merkezi’nde Özgür Özel ve Örsan Öymen’in adaylığını açıklamasının ardından, partinin eski milletvekillerinden Atilla Kart’ın da adaylık yarışana gireceği iddia ediliyor.

'İL KONGRELERİNDE ÜÇÜNCÜ YOL POLİTİKASINI ANLATIYOR'

Yakın çevresi, Kart’ın tabandan destek bulması durumunda adaylığını açıklayacağını belirtti. Bu kapsamda Kart’ın il kongrelerini gezerek üçüncü yol politikasını anlattığı aktarıldı. Kendisine yakın isimlerin Artı Gerçek’e anlattığına göre Kart, CHP içinde üçüncü yol tespitiyle yola çıkarak, gelişmiş sosyal demokrasi ilkeleri ve eşit yurttaşlık ilkeleri kapsamında il kongrelerinde açıklama yapıyor. Kart'ın, tabandan beklediği desteği bulması halinde kurultayda adaylığını açıklayacağı belirtildi.

KILIÇDAROĞLU’NA MEKTUP YOLLAMIŞTI

Kart, ağustos ayında Kılıçdaroğlu’na CHP’nin muhalefet anlayışı hakkında görüş ve önerilerinin yer aldığı 29 sayfalık bir mektup yollamıştı. Kart yazdığı mektubu Kılıçdaroğlu’na, "Bu açıklama 2002 yılından bu yana CHP bünyesinde siyaseten yaşadıklarımı, başardıklarımı, başaramadıklarımı ‘tarihe kayıt düşmek’ amacıyla, sizinle ve kamuoyuyla paylaşmak gereğini duyduğum bir açıklama niteliğindedir. Açıklamalarımın ‘kişisel ve duygusal’ boyutunun bulunmadığını, tümüyle ‘sorumluluk’ anlayışıyla dile getirildiğini vurgulamak amacıyla, bu bilgilendirmeyi yapma gereği duydum” paylaşımıyla iletmişti.

MEKTUPTA ‘DEĞİŞİM’ VURGUSU

Kart mektupta, "değişimin olması gerektiğini", sorunun ise "Değişimin içeriği, ideolojisi ve yöntemi nasıl olmalıdır?" sorusunda düğümlendiğini aktarmıştı. Aynı mektupta, 11 yıldan bu yana parti yönetimlerinde yer alan kişilerin 28 Mayıs sonrasında ‘parti içi muhalif’ görüntüsü ile ‘değişim’ saflarına katılmalarının inandırıcı olmadığını belirtmişti.

KILIÇDAROĞLU İLE YÜZ YÜZE GÖRÜŞME

Kart’ın geçen ay Kılıçdaroğlu ile yüz yüze bir görüşme gerçekleştirdiği de ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre Kart, Kılıçdaroğlu ile CHP’nin "yanlış politikaları" üzerine 45 dakikalık bir görüşme yaptı. Bu görüşmede Kart, olası adaylığını gündeme getirmedi.

Öne Çıkanlar