CHP'den yeni müfredat tepkisi: AKP iktidarının çağdışı eğitim manifestosu

CHP'den yeni müfredat tepkisi: AKP iktidarının çağdışı eğitim manifestosu
MEB'in yeni müfredat taslağı 'Türkiye Yüzyıl Maarif Modeli'ne CHP Milli Eğitim Bakanlığı'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, tepki gösterdi. Özçağdaş, "Bu haliyle AKP iktidarının çağdışı eğitim manifestosudur" dedi.

Artı Gerçek - Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredat çalışmasını tamamladı. Bakanlık tarafından tüm öğretim kademelerindeki zorunlu derslere ait "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" yeni müfredat taslağı, "https://gorusoneri.meb.gov.tr" adresinden kamuoyunun görüşüne sunuldu. Eğitim sendikalarının tepki gösterdiği yeni müfredat taslağına bir tepki de CHP'den geldi.

CHP Milli Eğitim Bakanlığı'ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş, MEB'in yeni müfredat programına tepkisini "Türkiye'nin geleceğine hizmet eden bir program değil" sözleriyle eleştirdi.

'TARİKAT VE CEMAATLERİN TÜRKİYE HAYALİ'

X hesabından paylaşım yapan Özçağdaş, "'Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin iktidara yakın gruplar dışındaki paydaşlardan görüş alınmayarak hazırlandığını" belirterek, şu tepkiyi gösterdi:

''Tespit edilmesi gereken en temel husus şudur ki: Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli başlığı altında ülkemize dayatılan bu müfredat, STK kisvesi altında yutturmaya çalışılan tarikat ve cemaatlerin Türkiye hayali olabilir ama "Cumhuriyet sizden 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' nesiller ister." diyen Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş eğitim programı olarak kabul edilemez.

Müfredat bu haliyle, Türkiye’nin geleceğine hizmet eden bir eğitim programı değil, dindar ve kindar nesiller yetiştirme hedefinden bir gün bile vazgeçmeyen Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarının çağdışı eğitim manifestosudur.''

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar