Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanacak: Gündemde başörtüsü düzenlemesi ve EYT var

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanacak: Gündemde başörtüsü düzenlemesi ve EYT var
Yayınlanma:
A+ A-
Bugün toplanacak olan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Erdoğan’ın ‘referandum’ çağrısı, EYT düzenlemesi, geçici işçiler, sözleşmeli personel ile taşeronların durumu değerlendirilecek. Kabine, Erdoğan başkanlığında toplantıyı yapacak.

Artı Gerçek-Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplanacak.

Kabine Toplantısı'nda, yaklaşık 6 milyon kişiyi ilgilendiren EYT düzenlemesi değerlendirilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili çalışmanın sona yaklaştığını daha önce açıkladı. Bugün toplanacak olan kabinede EYT düzenlemesinin ayrıntıları konuşulacak.

‘REFERANDUM’ ÇAĞRISI

Kabinenin gündeminde başörtüsüne ‘anayasal güvence’ sağlayacak anayasa değişiklik teklifinin olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü için yasa teklifiyle ilgili bu defa "bu işi referanduma götürelim" diyerek karşılık verdi. Aileyi koruyacak maddelerin de yer aldığını söylediği anayasa teklifi için çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Bu kapsamda hazırlanan taslak metin ile ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından bir sunum yapması bekleniyor.

Referandum çağrısı yapan Erdoğan şunları söyledi:

"Sapkın akımların dayatmalarına karşı ailenin korunmasını da ekleyerek anayasa değişikliği teklifinin hazırlığına başladık, bakalım kim nasıl bir tavır içine girecek. Yeterli çoğunluk sağlanırsa Türkiye için önemli bir kazanım olacaktır. Aksi yönde bir durum ortaya çıkarsa, ülkemizi yeni, sivil anayasaya kavuşturma mücadelemizi inşallah seçimden sonra da sürdüreceğiz. Hatta ilk defa bugün açıklıyorum. Sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim, bunu da yapabiliriz. Parlamentoda çözülmüyorsa millete götürelim, kararı millet versin."

Amasra’daki maden katliamı toplantının gündeminde olacak. Maden katliamıyla ilgili soruşturmada gelinen aşama masaya yatırılacak, madencilerin ailelerine verilecek devlet desteği detaylarıyla görüşülecek.

SÖZLEŞMELİLERE KADRO ÇALIŞMASI

Ekonomideki son gelişmeler, enflasyonla mücadele kapsamında atılacak yeni adımlar da kabine gündeminin başlıkları arasında yer alıyor.

Ayrıca, kamudaki 550 bin sözleşmeliye yönelik kadro çalışması, mevsimlik ve geçici işçilerin durumu ile taşeron işçilerin kadroya alınması için yürütülen çalışmalar da görüşülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında, gündemde öne çıkan konulara ilişkin açıklama yapacak.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar