DP lideri Uysal: 28 Kasım'da anayasa çalışmasını açıklayacağız

DP lideri Uysal: 28 Kasım'da anayasa çalışmasını açıklayacağız
Yayınlanma:
A+ A-
DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Altılı Masa’nın 28 Kasım’da kendi ev sahipliğinde yapacağı toplantıda, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'e lişkin anayasa çalışmasını da açıklayacaklarını söyledi.

Artı Gerçek - Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, ziyaret ettiği Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Altılı Masa’nın 28 Kasım’da kendi ev sahipliğinde yapacağı dokuzuncu toplantıya ilişkin bilgi verdi.

Genel başkanları hafta içinde ziyaret edeceğini söyleyen Uysal, "Bu can yakıcı gündemle beraber yarınlara dair seçimin, siyasetin bir stratejik bir öncelik, bir zamanlama meselesi olduğu bilinciyle kendi planlamamız dahilinde süreci etkin bir şekilde yürütmek için toplantı hazırlıklarımızı da beraberinde yapacağız" dedi. Uysal şöyle devam etti:

"28 Kasım’da sadece Altılı Masa toplantısı yok. 28 Şubat’ta açıkladığımız Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem teklifimizi anayasa boyutuyla hangi maddelerinde düzenlemeler yapacağımız çalışmayı da beraberinde farklı bir programla inşallah kamuoyuyla paylaşacağız. Tüm vatandaşlarımızın müsterih olmasını ifade etmek isterim. Bu büyük ülkenin bugün karşı karşıya kaldığı rehin alma teşebbüslerine karşı Türkiye’de işleyen bir demokrasi, işleyen bir hukuk düzenini icra edecek herkesin eşit fırsatlara sahip olduğu bir Türkiye’yi yaratmak adına tüm bu çalışmalarımızı etkin bir şekilde sürdüreceğiz.”

'BUGÜN İÇİN BÖYLE BİR GENİŞLEME GÜNDEMİ YOK'

Uysal, “Altılı Masa’nın genişlemesi mümkün mü” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Yürüyen ortak çalışmalar var. Bugün bu tür birlikteliklerin bir aritmetik toplam olmadığını, bir mana bütünlüğü ortaya çıkarmak gerektiği kanaatiyle gelenekleri, referansları itibariyle bugün bir araya gelmiş siyasi partilerin milletin büyük çoğunluğunu, büyük ekseriyetini kucaklayabilme yetisi ortadadır. O açıdan ortak bir kararla hiçbir siyasi partiye özel bir değerlendirme yapmadan bir temel prensibi, genişlememe noktasındaki iradeyi son yaptığımız toplantıda kamuoyuna açıklandı. O açıdan, bugün için böyle bir genişleme gündemi yok.”

'ADAY MESELESİ DE BÜYÜK BİR MUTABAKATLA KAMUOYUNA PAYLAŞILIR'

Uysal, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı konusunda ise, “Bir zamanlama meselesi, bir strateji meselesi. Bugünden hâlâ seçimlere 7 ay gibi bir zaman dilimi var. Bir yandan bakarsanız çok kısa bir zaman, bir yandan bakarsanız 24 saat siyasette çok uzun bir zaman manasına gelebileceği gerçeği var. Seçim takvimi açıklandığı zaman bu aday meselesi de Türkiye’de büyük bir mutabakatla kamuoyuyla paylaşılır düşüncesindeyim" dedi. (ANKA)

Öne Çıkanlar